Plzeňský biskup Tomáš Holub poskytl rozhovor serveru Info.cz. Prozradil v něm, že ve svých kázáních sděluje věřícím, že lze milovat i své nepřátele, ale není to zrovna snadný úkol. Přesto by se o to měli lidé v dnešní rozdělené společnosti pokoušet. Stojí za to pokoušet se stát někde mezi rozhádanými tábory zemanovců a pražské kavárny a debatovat s nimi.
„Já se o to intenzivně snažím. A nadávají mi obě strany,“ prozradil biskup. „Myslím si, že obrovský problém současnosti je, že se stavějí barikády i s nějakými ideologickými výklady a taková ta snaha být uprostřed a naslouchat tomu, proč to ta druhá strana vidí jinak, to nám chybí. Já se o to (porozumění) snažím osobně a myslím, že by se to měla pokoušet i církev,“ pokračoval Holub.
Člověk by se podle biskupa měl pokoušet hledat pravdu, a to i za tu daň, že pak nebudeme patřit do žádné party, nebudeme zemanovci a nebudeme ani pražská kavárna. Dnes je to však velmi složité, protože svět čelí řadě hrozeb. Na jedné straně je to globální oteplování, na straně druhé je to terorismus a na straně třetí je to vymírání Evropy. Před lety změnu klimatu řešil málokdo, dnes je to důležité téma.
Církev a především papež František je podle Holuba jednotkou, která se na jedné straně snaží uchovat instituce a na straně druhé se snaží pochopit jednotlivce. „A je za to napadán ze všech stran,“ podotkl na adresu papeže Holub.
Slepé následování jakékoli ideologie považuje Holub za nebezpečné, platí to prý v případě genderové ideologie i v případě jakýchkoliv dalších ideologií. Pokud bychom se měli dožít toho, že nám genderová ideologie bude zakazovat velikonoční koledování, tak to bude špatně.
Nakonec se vyjadřoval i k tématu církevních restitucí. Zdůraznil, že komunisté po roce 1947 církev okradli, a on považuje za správné, že je tato krádež církvím vynahrazena. Důrazně odmítl tvrzení, že by toto majetkové vyrovnání bylo předraženo.
„Já jsem byl šéfem komise, která vyjednávala se sociální demokracií a s ANO po minulých volbách, kde ANO se velmi rychle stáhlo, protože na naše argumentační podklady o tom, že to není předraženo a že oproti ostatním restituentům jsme v osmi z deseti kritérií znevýhodněni, se ANO stáhlo a nechalo v tom samotnou sociální demokracii a od té doby neexistuje jediná seriózní studie, která by na naše argumenty odpověděla,“ poznamenal Holub.
Proč tedy vláda trvá na zdanění církevních restitucí? „Protože je třeba zachovat vládu a komunisté to mají jako podmínku,“ shrnul situaci Holub.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp