Šichtařová se na úvod věnuje Bofingerovu názoru, že jde o přežitek s tím, že jediní, kdo z existence hotovosti těží, jsou kriminálníci, mafie a podvodníci. Zde ekonomka na blogu iDnes.cz říká, že se to zdá být návrh pokrokový, protože jednoho dne prý děti nebudou ani vědět, jak hotovostní peníze vypadaly. „Bankovky jim budeme ukazovat ve vitrínách podobně, jako dnes ukazujeme dukáty,“ myslí si.
Plné znění blogu ZDE
Samozřejmě je tu ale… Ve výběru daní
„Mezi námi, peníze přes hotovost pere jen primitiv,“ píše Šichtařová a dodává, že ke skutečnému praní špíny tu slouží bitcoiny, akcie na doručitele, kmenové listy u společností s ručením omezeným a mnohé další. „Právě tady schováte obří majetky, přesunete je od stolu na druhou stranu planety a už nikdy nikdo je nedohledá,“ zdůvodňuje racionálně své tvrzení.
Zásadní problém politiků, kterým se tento názor líbí, je podle ní, že státy neumějí vybrat daně. „U nás kvůli tomu vymýšlíme po vzoru – jistě vrcholně vyspělého – Chorvatska elektronickou evidenci plateb,“ říká s ironickou nadsázkou Šichtařová, která přiznává, že by nebylo možné vyhnout se dani, a asi by to tedy přineslo peníze do státní kasy.
Byly by problémy, a to nejen s důchodci
Podle ředitelky Next Finance je to vlastně něco na způsob společné evropské měny. Je problém, že euro vzniklo rozhodnutím politiků od stolu. Ne postupně, spontánně, samo od sebe, ale administrativním zásahem někoho, kdo chtěl být zapsán v dějinách,“ uvažuje a říká, že kdyby tak nebylo, tak dnes Řecko ani Portugalsko v EU není.
Podle Šichtařové, která nedávno požádala o členství v Liberlandu, je hloupý je i argument, že „hotovost ztratila smysl“. „Podle průzkumu u nás totiž hotovost preferuje 98 % obchodníků a 89 % zákazníků. To je ztraceně pádný argument, proč dál používat mince a bankovky,“ podotýká s tím, že stejně plytký je argument, že hotovost je „přežitkem z minulosti“.
Navíc jak Šichtařová zmiňuje, byl by tu problém s důchodci. „Ti jsou zvyklí, že důchod nosí paní pošťačka. A argumentovat tím, že ve Švédsku, které už hotovost zrušilo, to nějak jde, ačkoliv také jaksi disponuje staršími občany, je s prominutím mimo mísu, protože Švédsko bylo vždy historicky v tomto směru posunuto,“ je přesvědčena a dodává, že zatraceně dobře si to pamatují i lidé na Kypru, kde přes noc zavřely banky a bankomaty. „Bohatí v tu chvíli nebyli ti, kdo měli velký účet v bance, ale ti, kteří měli pár papírků v peněžence,“ poukazuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd