Zákon se zasekl v prvním čtení a nyní na něj nezbývá čas. Je to prý i kvůli obavám – zákonodárci mají strach, že by referendum mohli zneužít extremisté k tomu, aby vyvolali otázky odchodu Česka z EU. Mementem tak byly pro zákonodárce například Brexit či italské hlasování o ústavě.
To, že se zákon, pro jehož přijetí je potřeba ústavní většina, asi nestihne přijmout, přiznal například vicepremiér Pavel Bělobrádek. „Vždycky když se sejde sněmovna a projednává se program schůze, tak je řada různých priorit, jedna se tlačí přes druhou. Opozice velmi často navrhuje různé mimořádné body, kolem kterých se potom vedou hodně dlouhé diskuse, a pak se velmi často už nedostane na to, abychom projednávali vládní návrhy zákonů,“ řekl k tomu také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Původní text ZDE.
Za prioritu vlády považuje zákon nový ministr pro legislativu a lidská práva Jan Chvojka (ČSSD). A dává zákonu i určitou naději, že by mohl být přijat. To však zpochybňuje například šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. „Ministr Chvojka to musí tlačit,“ podotkl.
Kdo je naopak proti zákonu, je pravicová opozice. Podle ní jde o zbytečný zákon. „Byl jsem vždy odpůrcem zákona o obecném referendu, takže mi fakt nevadí, když se tento zákon neprojedná,“ řekl například poslanec ODS Marek Benda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef