Za osm let v čele KDU-ČSL se lidová strana podle Pečinky zčásti skutečně změnila. Bělobrádek podle něj nebyl typickým lidovcem, tedy katolíkem z malé vesnice, kterému by členskou legitimaci předali jeho rodiče. Pod jeho vedením se KDU-ČSL voličsky posunula z vesnic do středních a větších měst i mimo tradiční křesťanské komunity. Zatímco zemědělci a lidé z menších obcí přešli buďto k ANO nebo Okamurovi.
Dva z Bělobrádkových možných nástupců, poslanci Jan Bartošek a Marek Výborný, si tohoto trendu jsou podle komentátora vědomi a chtějí v něm pokračovat. Stejně oba straší to, že věkový průměr jejich třiadvacetitisícové strany je kolem pětašedesáti let.
Jinak je tomu ale prý u Mariana Jurečky. „Spíše venkovsky ukotvený Marian Jurečka se oproti nim chce inspirovat v tom, co sám nazval ‚lidovou politikou Andreje Babiše‘ a nejlépe ztělesňuje tradiční politické lidovectví,“ podotkl Pečinka.
Pečinka dále zmiňuje dvě události, které podle něj byly bodem zlomu a které KDU-ČSL vrátily do éry, kdy se jejich politika označovala slovy „jednou tak, podruhé onak“. Zajímavé podle něj je, že u obou událostí stál právě tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka.
„V prvé řadě to byl způsob, jímž šel sám exministr zemědělství Jurečka na ruku zájmům Babišova impéria Agrofert ve věci biopaliv, i když se to pak snažil neúspěšně relativizovat,“ připomněl s tím, že tím získal nejen pověst Babišova člověka, ale především nevypočitatelného politika.
Jako větší ranou, která znamenala odklon malých živnostníků od lidovců, pak poukázal na kauzu spojenou se zaváděním elektronické evidence tržeb (EET). Ministr Jurečka prý tehdy na vládním zasedání zastupoval Pavla Bělobrádka a před jednáním s novináři hovořil o tom, že nikdy ve věci EET neustoupí. „Jenže za několik hodin nato ponižujícím způsobem podepsal Babišovu verzi EET,“ dodává.
„Tehdy se znovu zjevil pohřbený přelud lidovců, pro něž je hlavním programem taktika a neurčité zájmy v pozadí,“ pokračoval Pečinka, podle kterého jejich tehdy nevydařená předvolební koalice s hnutím STAN těsně před volbami už byla jen poslední tečkou, která zatemnila jejich vcelku důstojné fungování v Sobotkově vládě.
Původní zdroj ZDE
Z těchto důvodů soudí, že příštím předsedou KDU-ČSL bude nejspíš někdo z dvojice Jan Bartošek nebo Marek Výborný. „Pokud bude sjezdová atmosféra na brněnském výstavišti více nakloněná změně, bude zvolen Výborný. Když si budou delegáti přát větší kontinuitu, stane v čele KDU-ČSL Bartošek,“ napsal na závěr Pečinka s tím, že pokud by si měl vsadit, přiklonil by se k prvnímu ze jmen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab