Státní zástupci si myslí, že pokud se má zvýšit jejich odpovědnost za úspěch před soudem, pak by jim prý ministerstvo mělo v nových pravidlech umožnit, aby se sami rozhodovali, zda případ zažalují, či nikoli. Doposud totiž platí zásada, že pokud mají jen pochybnost o nevině stíhané osoby, musí žalovat.
„Unie státních zástupců se v takovém případě přiklání k zavedení zásady oportunity, tedy k zásadě, kdy je státní zástupce oprávněn zvážit, zda obžalobu podá, či nikoli.“ Toto stanovisko už prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula ministryni spravedlnosti sdělil a ona prý se zavedením této zásady souhlasila.
Ministerstvo to však zpochybnilo
Jenže MF Dnes zjistila, že postoj ministerstva je o poznání jiný. Podle mluvčí Ministerstva spravedlnosti Hrochové se totiž uvažuje jen o zavedení některých prvků zásady zmíněné státním zástupcem. „Trestní stíhání bude možné zastavit z důvodu nedostatečné důkazní situace a při absenci veřejného zájmu, jehož kritéria budou zákonem definována,“ odpověděla na dotaz deníku Hrochová.
S odpovědností státních zástupců počítá chystaný trestní řád, který má začít platit v roce 2017. „Šlo by o odpovědnost za to, pokud by v řízení před soudem neprovedli v dostatečném rozsahu důkazy prokazující vinu obžalovaného. Opatření by mělo zamezit případům, kdy státní zástupce přednese obžalobu a následně není aktivní,“ objasnila návrh Kateřina Hrochová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr