Černochová připomněla, že Česko stále má jako jeden z mála západních států fungující ambasádu v Damašku, která zastupuje i zájmy Evropské unie a Spojených států. „To je skutečně jedinečná příležitost, která dává České republice, politikům, exkluzivitu, že by skutečně do tohoto konfliktu mohli významnou měrou v mírový prospěch promlouvat,“ řekla.
Podle Zaorálka by se Česko mělo snažit o stabilizaci Sýrie, podobné nálety, jako provedly v sobotu USA, Británie a Francie, podle něj samy o sobě situaci nevyřeší. „Česká republika by se měla co nejvíc angažovat v politickém řešení konfliktu, aby se přestalo válčit, aby se přestalo zabíjet a aby se hledala cesta ke stabilizaci Sýrie. Nevystačíme s bombardováním Tomahawky,“ uvedl.
Chemické útoky, na které spojenecký nálet reagoval, ale poslanci podle Zaorálka odsoudili. „Odsuzujeme ty, kteří páchají takové zločiny. V našem usnesení jsme se snažili, aby bylo jasné, aby tito byli potrestáni,“ řekl.
Poslanci se na výboru také ptali premiéra v demisi Andreje Babiše, ministryně obrany Karly Šlechtové (oba ANO) a zástupců ministerstva zahraničí na bližší informace o náletu v Sýrii. „Otázky směřovaly k tomu, zda jsme to věděli a co konkrétně proběhlo,“ uvedla Šlechtová. Podrobnosti nyní nechtěla prozrazovat, podle ní jde o utajované informace. Až bude mít Ministerstvo obrany konečnou zprávu o záležitosti opřenou o poznatky od tajných služeb i od spojenců, je Šlechtová připravena ji zveřejnit.
Černochová a Zaorálek se také vrátili k rozporným vyjádřením, která o náletu v Sýrii postupně vydal premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Podle nich je to důsledek skutečnosti, že Česko stále nemá plnohodnotnou vládu a hnutí ANO vyjednává s více partnery o jejím vytvoření. „Můj výklad té opatrnosti je to, aby si nikoho nenaštvali. Aby si nenaštvali ani komunisty, ani SPD a měli manévrovací prostor pro sestavení vlády co nejširší,“ řekla Černochová.
Šlechtová nechtěla Babišovy výroky komentovat. Uvedla pouze, že si stojí za svým stanoviskem ze soboty, kdy informovala o tom, že čeští vojáci působící na Golanských výšinách jsou v pořádku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk