Nejznámější z nich je třiačtyřicetiletý dvojnásobný vítěz NHL a zlatý medailista z olympijských her v Naganu Jágr, jehož podle organizátorů zná nejen celý sportovní svět. „Neuvěřitelnými sportovními výkony, svou pevnou vůlí a smyslem pro fair play bez nadsázky šíří dobré jméno České republiky po celém světě,“ uvádí Černínský palác k ocenění slavného hokejisty.
Světově uznávaný je i izraelský historik českého původu Bauer, který se specializuje na dějiny holokaustu, genocidy, antisemitismu a židovského hnutí odporu během nacismu. Devětaosmdesátiletý rodák z Prahy si cenu převezme na české ambasádě v Tel Avivu. In memoriam ocenění obdrží potomek českého šlechtického rodu Joseph Czernin, který podporoval krajany ve Velké Británii.
Osobně by si naopak plastiku v podobě stylizované křišťálové zeměkoule měla převzít Baťova vnučka Arambašičová, která v Brazílii rozvíjí české kulturní a vzdělávací aktivity. Věhlas české kultury za oceánem šíří také další z letošních laureátek, Lída Sanderaová z Los Angeles. Za osvětu o holokaustu cenu získá jeho přeživší a vsetínská rodačka Ilse Reiner-Eichnerová, která se usadila v USA.
Spolu s nimi ministerstvo vyznamená polského bohemistu Jacka Balucha, manžele Ivanu a Jana Bendovy, kteří se jako architekti prosadili zejména v Číně, chorvatského historika Vjenceslava Herouta, zakladatelku Německo-české společnosti v Bayreuthu Kristinu Juroszovou-Landovou, lotyšského bohemistu Jánise Krastinše, bývalého českého honorárního konzula na Islandu Jóna Ólafssona a předsedu Asociace česko-slovensko-lucemburského přátelství Michala Wittmanna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk