Zaorálek dnes předá Jágrovi a dalším osobnostem cenu za šíření dobrého jména ČR

12.06.2015 8:57 | Zprávy

Hokejistu Jaromíra Jágra, historika Jehudu Bauera nebo vnučku podnikatele Jana Antonína Bati Dolores Ljiljanu Baťa Arambašičovou dnes ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) vyznamená za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Cenu Gratias agit, kterou Ministerstvo zahraničí uděluje od roku 1997, dnes obdrží celkem 12 osobností.

Zaorálek dnes předá Jágrovi a dalším osobnostem cenu za šíření dobrého jména ČR
Foto: Archiv Grigorije Paska
Popisek: Jaromír Jágr s pravoslavnými popy

Nejznámější z nich je třiačtyřicetiletý dvojnásobný vítěz NHL a zlatý medailista z olympijských her v Naganu Jágr, jehož podle organizátorů zná nejen celý sportovní svět. „Neuvěřitelnými sportovními výkony, svou pevnou vůlí a smyslem pro fair play bez nadsázky šíří dobré jméno České republiky po celém světě,“ uvádí Černínský palác k ocenění slavného hokejisty.

Světově uznávaný je i izraelský historik českého původu Bauer, který se specializuje na dějiny holokaustu, genocidy, antisemitismu a židovského hnutí odporu během nacismu. Devětaosmdesátiletý rodák z Prahy si cenu převezme na české ambasádě v Tel Avivu. In memoriam ocenění obdrží potomek českého šlechtického rodu Joseph Czernin, který podporoval krajany ve Velké Británii.

Osobně by si naopak plastiku v podobě stylizované křišťálové zeměkoule měla převzít Baťova vnučka Arambašičová, která v Brazílii rozvíjí české kulturní a vzdělávací aktivity. Věhlas české kultury za oceánem šíří také další z letošních laureátek, Lída Sanderaová z Los Angeles. Za osvětu o holokaustu cenu získá jeho přeživší a vsetínská rodačka Ilse Reiner-Eichnerová, která se usadila v USA.

Spolu s nimi ministerstvo vyznamená polského bohemistu Jacka Balucha, manžele Ivanu a Jana Bendovy, kteří se jako architekti prosadili zejména v Číně, chorvatského historika Vjenceslava Herouta, zakladatelku Německo-české společnosti v Bayreuthu Kristinu Juroszovou-Landovou, lotyšského bohemistu Jánise Krastinše, bývalého českého honorárního konzula na Islandu Jóna Ólafssona a předsedu Asociace česko-slovensko-lucemburského přátelství Michala Wittmanna.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

První státy, první součty: Očekávané vedení pro Trumpa

0:37 První státy, první součty: Očekávané vedení pro Trumpa

O půlnoci středoevropského času se v USA uzavřely volební místnosti v prvních dvou státech. V Indian…