Zaorálek připomněl, že česká bezpečnostní strategie ještě v roce 2003 hovořila o tom, že se Evropě nikdy nedařilo lépe a nikdy nebyla tak bezpečná a svobodná. Situace se ale velmi rychle změnila do takové míry, že si to tehdy nikdo nedokázal představit, míní. Evropským představám o světě se podle něj jasně staví zejména Rusko a Islámský stát. Osmadvacítka ani NATO ale na změny zatím nedokázaly dostatečně reagovat, je přesvědčen.
"Měli jsme koncepty a vize, které najednou neplatí," podotkl Zaorálek. "My na tu situaci opravdu zřejmě nejsme připraveni, protože jsme ve stavu někoho, kdo si vlastně tu změnu ještě neuvědomuje," míní. Změny jsou podle něj tak rozsáhlé, že se bude měnit evropská bezpečnostní strategie, ale i "celkem kvalitně napsaná strategie NATO bude muset být znovu diskutována".
"V tom světě, který se tak mění, my musíme najít nový, přesný popis, který by byl základem té odpovědi, kterou budeme muset dát," uvedl dále. Zdůraznil přitom, že hrozbám se dá čelit jen kombinací vojenských, ekonomických, humanitárních nebo vzdělávacích opatření.
Evropa má podle Zaorálka vést také debatu o posilování vnějších hranic, ale i pomoci lidem v zemích, odkud na kontinent utíkají. Evropa by se podle něj neměla stát pevností, zároveň ale musí být schopna se chránit. "Pokud Evropa v tomto nebude fungovat jako celek, který se domluví, tak se může stát, že se Evropa jako celek začne rozpadat," uvedl také.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd, čtk