V Istanbulu dnes přišlo o život deset osob, z nichž devět pocházelo z Německa. Zaorálek to hodnotil jako „další ze série tragédií“, které se začaly odehrávat na silvestra. Doporučení na cesty do Turecka však kvůli sebevražednému útoku ministerstvo zahraničí nemění. O situaci v Istanbulu totiž již varovalo.
Zaorálek však nepředpokládá, že by dnešní útok v Istanbulu mohl jakkoliv ovlivnit jednání mezi Tureckem a Evropskou unií ohledně zvládání migrační krize.
Do Turecka podle dosavadních statistik přichází zhruba 1 000 osob denně a přes moře do Evropy již také mnoho migrantů nepluje, přesto však nejvíce lidí prochází z Turecka do Řecka pěšky. „Nicméně Turecko ještě v této chvíli zdaleka neudělalo dostatečné kroky,“ řekl Zaorálek a dodal, že by Turecko mělo spustit vízovou povinnost vůči Sýrii a také začít vydávat pracovní povolení.
„Turecké bezpečnostní síly mají dostatečné prostředky, aby s tím něco udělaly,“ vyjádřil Zaorálek své překvapení nad tím, že situace v Sýrii a Turecku je stále stejná. Že Turecko však neplní svoje povinnosti plynoucí z dohody mezi ním a EU, by se říci neodvážil.
„Je to věc i našeho dialogu a snahy ty věci urychlit,“ řekl Zaorálek s tím, že nikdo nestíhá plnit deadliny. „My bychom měli všechny věci, které v tom děláme, zrychlit.“
„V něčem se Německo činí zranitelným a potom to je situace, kdy je v sázce demokracie,“ vysvětlil své komentáře na adresu Německa Zaorálek. „Je otázka času, kdy to propukne v nějaký problém.“ Přesto se však nálada v Německu mění a je to poznat i z mediálních úvodníků a zrychlujícího se byrokratického aparátu.
„Ty takzvané hotspoty, ta místa, kde by se mělo přijímat, stále ještě nefungují,“ zmínil Zaorálek a dodal, že stále ve zkratce chybí koncept našeho řešení, které plánuje EU uplatňovat. „To není bohužel ještě skončená debata,“ uvedl a dodal, že zřejmě bude nutné přijmout „razantnější kroky“ k tomu, abychom dokázali ochránit vnější hranice EU.
Rozhodně podle něj však nehrozí, že by došlo k nějakému kvótnímu přerozdělování uprchlíků. „Ten systém prostě nefunguje.“
„Rok 2016 se může stát, že to bude klíčový problém,“ podotkl Zaorálek a připomněl, že je naprosto bezpodmínečně nutné spolupracovat. „To, co se dělo v minulém roce, bych si přál, aby se neopakovalo a abychom se navzájem více poslouchali.“
„Já se přiznám, že si nemyslím, že by teď byl čas novou vládu po několika týdnech hned soudit,“ okomentoval změny v polské vládě Zaorálek. „Já nečekám, že by Evropská komise zaujala nějaké zásadní stanovisko.“
„Mně připadá, že na všechny soudy je ještě brzo,“ vysvětlil Zaorálek a dodal, že věří polské demokracii, že si vlastní vládu ohlídá. „Nechme tu vládu vládnout, ona má nějaký politický program, dostala podporu 37 %, takže má masivní podporu v parlamentu.“
Ostré vyjádření polského vicepremiéra, že Německo nemá právo Polsko kritizovat, jelikož samo má máslo na hlavě ze druhé světové války, Zaorálek vcelku chápe, není však v současnosti namístě. Problémů má totiž Evropská unie dost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa