Zaorálek původně oznámil, že si pozval velvyslankyni Siri Ellen Sletnerovou. Prezident Miloš Zeman nepovažuje za špatný nápad diplomatku vyhostit. ČR by se kvůli případu podle něj měla obrátit na Evropský soud pro lidská práva. Zaorálek se k tomu zatím nevyjádřil. Odpoledne ho čeká jednání o kauze s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a dalšími ministry.
Černínský palác nyní podle tiskové zprávy analyzuje všechny dostupné informace a příslušné rozhodnutí. Zopakoval, že ministerstvo je připraveno podpořit Evu Michalákovou v případě, že podá stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
"Během jednání nám bylo opakovaně sdělováno, že pokud bude mít o péči zájem biologická rodina a nabídneme pomoc, v takovém případě adopce nepřichází v úvahu. To je důvod, proč to rozhodnutí, které dnes padlo, pokládám za nehorázné," řekl novinářům Zaorálek ke kauze. Uvedl, že stát zaštítil nabídku rodiny. Vzhledem k tomu považuje rozhodnutí norských úřadů za porušení slibu.
"Respektuji jiné systémy, ale přál bych si, aby byl respektován i ten náš v případě, že jde o české občany," řekl Zaorálek s tím, že si uvědomuje rozdílnost přístupu obou zemí k péči o dítě.
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že podle prezidenta "není úplně špatný nápad" návrh europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) na vyhoštění velvyslankyně. Jediným řešením je podle prezidenta Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
Eva Michaláková ztrácí podle svých právních zástupců rodičovská práva k oběma svým dětem, což znamená naprostý zákaz kontaktu s nimi. Michaláková se proti rozhodnutí odvolá. Otci Norové rodičovská práva ke staršímu synovi ponechali, vyplývá z informací právních zástupců Michalákové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa