„Nám jde o to, aby zde více rodin mohlo posílat děti do školy, aby zde lidé mohli najít práci, aby si lidé řekli, že má smysl zůstat v Turecku, zůstat blíž vlastní zemi,“ popsal představu EU ministr.
Následně prozradil, že cestoval s tureckou námořní hlídkou, která zastavila člun s uprchlíky a vrátila ho do Turecka, ale přímo na pobřeží viděl další tři čtyři čluny, které se chystaly na cestu. „To bylo za bílého dne. A od Turků jsme slyšeli, že jestli se to má změnit, je třeba ukončit válku v Sýrii, jinak se to nezmění,“ upozorňoval ministr. Pomoci mohou i peníze od EU.
Turkolog Laně přidal poněkud odlišný pohled. „V Turecku se pašovali lidé odedávna, ale všechno se to dělávalo v noci. Ale to, že se to děje za bílého dne a ještě za přítomnosti ministra z cizího státu, to je něco hrozného,“ řekl jasně. „Je to něco jako pašování drog a možná je to ještě výnosnější než pašování drog,“ doplnil.
Turecko je velkou zemí a mohla by uprchlíky zvládnout. „Ale uprchlíci vidí situaci, v jaké se EU nachází, a využívají toho,“ prozradil. Když se bavíte se samotnými Turky, hovoří o uprchlících jako o hostech. Začali s tím však v době, kdy v zemi žilo asi 100 tisíc uprchlíků a sami Turci předpokládali, že opozice proti Bašáru Asadovi brzy zvítězí a vyhnanci se vrátí domů.
„Nesmíme ale zapomínat také na to, že Turecko vždy bylo obráceno na Západ a chtělo se mu přiblížit po stovky let a EU se možná bude muset začít chovat pragmatičtěji a otevřít Turecku dveře. Egypt je přece také považován za stabilního spojence Západu a demokracii tam rozhodně nemají,“ uzavřel Laně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp