V současné době jednotky ruské armády míří k takzvané linii dotyku – ta povstalce dělí od ukrajinských vládních sil. Ruský prezident Vladimir Putin krátce uznal nezávislost republik a následně armádě nařídil, aby zahájila „mírovou misi“.
Šmíd se v této souvislosti domnívá, že Západ Ukrajinu bránit nebude a časem ji obětuje Rusku. „Ukrajina se nikdy nestane členem NATO ani Evropské unie. Já si skutečně myslím, že to nakonec dopadne tak, že ji celou obětuje,“ uvedl Šmíd.
Země Evropské unie podle něj nejsou silným partnerem. „Obávám se, že i americký prezident Joe Biden není typ politika, který by byl schopen sebevědomého a rázného jednání. Západní lídři jednají v řadě ohledů defenzivně,“ míní.
Populace v Doněcké oblasti je podle Šmída vyděšená a bojí se, že se stane živými štíty v nějaké operaci. „Bezesporu ale část populace se upřímně raduje, že konečně přišli prabratři Rusové a konečně si nás vezmou,“ dodal.
Ruský prezident Vladimir Putin se dle názoru Šmída touto snahou chce zapsat do ruských dějin jako člověk, který vrátil Rusku Ukrajinu, alespoň její část. „Dát ruskému národu příběh o sjednocení východního Slovanstva,“ dodal Šmíd.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.