Západ prý začíná ztrácet trpělivost s Ukrajinou. Už i nejhorlivější zastánci...

13.12.2016 21:54 | Zprávy

Server německého deníku Die Welt upozorňuje, že Západu dochází trpělivost s Ukrajinou. Od této země se prý začínají odvracet i její poslední zastánci. Prezident Petro Porošenko ztrácí důvěru.

Západ prý začíná ztrácet trpělivost s Ukrajinou. Už i nejhorlivější zastánci...
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Kyjev, Ukrajina

„Předtím, než byla tato země napadena Ruskem, Evropská unie, mezinárodní měnový fond a další dárci velkoryse přehlíželi korupci a oligarchii panující na Ukrajině. Jenže tato trpělivost se vyčerpala,“ píše hned v úvodu server.

S korupcí v této zemi by měla v roli nejvyšší bojovnice zatočit někdejší gruzínská politička Khatia Dekanoidze, která dnes pracuje pro Ukrajinu. Před pár dny však sama hodila „ručník do ringu“, když v rozhovoru pro rakouský deník Die Presse konstatovala, že na Ukrajině sice existoval prostor pro provedení důležitých hospodářských a protikorupčních reforem, jenže k nim nedošlo krátce po Majdanu v roce 2014 a dnes už k nim schází politická vůle.  

Celý komentář najdete zde.

K situaci na Ukrajině se vyjádřil také Evropský účetní dvůr. Vydal zprávu, v níž se můžeme dočíst, že Ukrajina dosáhla jen malého pokroku v boji s korupcí a ve snaze narovnat podnikatelské prostředí. A to i navzdory multimiliardové pomoci, které se Ukrajině dostalo ze strany EU. Boj proti korupci podle autorů zprávy umdlévá, protože státní moc a politické strany nejednají nezávisle, nýbrž pod vlivem oligarchů.

Největším pomocníkem Ukrajiny je ovšem Mezinárodní měnový fond a i z něj už zaznívá varovný hlas šéfky Christine Lagardeové, která upozornila vládu v Kyjevě, že miliardová pomoc může být pozastavena. Ukrajinský prezident Petro Porošenko proto okamžitě přispěchal s ujištěními, že vláda bude v reformách a v boji s korupcí i s oligarchy pokračovat a udělá vše, co bude v jejích silách.

Zahraniční odborníci však Porošenkovi už často nevěří. Hůl nad ním láme ukrajinský investiční bankéř Aivaras Abromavičius. Proti prezidentovi se postavil i někdejší gruzínský prezident Michail Saakašvili, jenž nabídl své služby Ukrajině a chtěl na nohy postavit Oděsu. Vyměnil stovky policistů, daňových úředníků a snažil se do oblasti přilákat zahraniční investory, jenže narazil. Narazil na nedostatečnou podporu ukrajinského prezidenta Petro Porošenka.

Není sice pravda, že by se na Ukrajině nezměnilo k lepšímu vůbec nic, jenže dosavadní pokrok se zdá věřitelům nedostatečný.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …