Zapomeňte na Brexit, zapomeňte na uprchlíky. Na EU se řítí další katastrofa

13.07.2016 10:00 | Zprávy

Krize italského bankovního sektoru a zároveň velmi nízký růst ekonomiky země vzbuzuje mezi členskými státy Evropské unie vážné znepokojení. Aktuální zpráva MMF navíc není stran budoucnosti italské ekonomiky nijak optimistická.

Zapomeňte na Brexit, zapomeňte na uprchlíky. Na EU se řítí další katastrofa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Trezor, ilustrační foto

Britská BBC upozorňuje na prohlášení Mezinárodního měnového fondu (MMF), podle jehož expertů může Itálie v oblasti ekonomiky čelit "dvěma ztraceným dekádám". Z jejich prognóz vyplývá, že se italská ekonomika vrátí na svoji úroveň před začátkem finanční krize v roce 2008 až za dalších deset let. Zatímco ekonomika většiny ostatních států eurozóny bude v té době až o čtvrtinu vyšší než před finanční krizí. „Tento rok by měla italská ekonomika růst jen o 1 % a v roce 2017 přibližně stejně.“

Celý text v angličtině je ZDE.

Itálie se v neposlední řadě potýká s nezaměstnaností ve výši 11 % a vážnou krizí svého bankovního sektoru. Vládní dluh je potom druhý nejvyšší po Řecku. „Italské banky jsou zatíženy masivním počtem nedobytných pohledávek a budou potřebovat výraznou finanční injekci. Podle aktuální zprávy MMF potřebuje Itálie ekonomické oživení, aby bylo dosaženo rychlého snížení nezaměstnanosti a snížení veřejných dluhů,“ uvádí BBC.

Premiér Matteo Renzi po zveřejnění zprávy MMF konstatoval, že situaci ještě zhoršilo vystoupení Velké Británie z EU. Optimisticky však konstatoval, že ekonomiky jednotlivých členských států půjdou brzy nahoru a nejhorší následky svého rozhodnutí pocítí právě Britové. „Itálie není nemocným mužem Evropy. Některé banky jsou na tom i hůře než ty italské, na které se nyní ukazuje prstem,“ argumentoval Renzi se zjevnou narážkou na Deutsche Bank.

Jak ovšem uvádí internetový server agentury Bloomberg, situace italských bank by nakonec nemusela být tak úplně neřešitelná. Aspoň si to myslí německá kancléřka Angela Merkelová, která o krizi italského bankovního systému jednala s ministrem financí Pierem Carlo Padoanem. „Jsem přesvědčena, že se krizový scénář rozhodně nemusí naplnit a vše bude vyřešeno v rámci stávajících pravidel,“ uvedla Merkelová a „poslala“ tak akcie Banca Monte dei Paschi di Siena o 6 % výš.

Celý text v angličtině je ZDE.

Italská vláda se podle Bloombergu snaží podpořit bankovní systém těžce zkoušený špatnými úvěry, aniž by porušila pravidla Evropské unie. Po dvoudenních jednáních s ministry financí členských států EU uvedl italský Padoan, že vláda hledá nástroje, prostřednictvím kterých by zvýšila důvěru trhu v italské banky. „Cílem je podpořit operace na volném trhu a zajistit tak v každém směru úplnou ochranu střadatelů. Byť si nemyslím, že to bude tento případ,“ řekl Padoan.

„Podle pravidel EU banky dostávající státní podporu obvykle potřebují část ze svých ztrát převést na věřitele. I když má nakonec tento zásah třeba i pozitivní důsledky, je obecně považován za vážné narušení ekonomiky členského státu EU a jeho finanční stability,“ vysvětluje Bloomberg s tím, že problémy jsou o to větší, protože Itálie své dluhopisy často prodávala drobným investorům a právě tyto investory se nyní snaží vláda chránit před ztrátami.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…