„Egypťan se přeplavil na člunu z Libye do Itálie, odtud přešel do Švýcarska, ze Švýcarska do Německa a z Německa mířil za přítelem do Českých Budějovic. Česká policie ho však zadržela a umístila do zařízení pro cizince v Drahonicích. Muž nyní odmítá návrat do Itálie, kde by mělo být vedeno azylové řízení. Krajský soud v Brně návrat nepřipustil, dokud ministerstvo vnitra nedodá do spisu důkazy o tom, že Itálie je funkční a bezpečná země,“ píše o případu migranta Česká pozice.
Dokazuje to mimo jiné, že se migrační vlna putující z Itálie týká i České republiky, byť jen velmi okrajově, protože rozhodně nelze říct, že by před našimi hranicemi stály desetitisíce až statisíce migrantů. Do Itálie skutečně míří desítky až stovky tisíc lidí. Země ovšem uznává, že je první bezpečnou zemí EU, pročež na jejích bedrech leží provedení azylového řízení se žadateli.
Egypťan prozradil, že v Itálii jakožto první bezpečné zemi Schengenu nezůstal zkrátka proto, že se mu tam nelíbilo. Ze stejného důvodu se tam odmítá vrátit. „Podle jeho názoru existuje důvodná obava, že by byl v případě návratu do Itálie vystaven ponižujícímu, či dokonce nelidskému zacházení,“ podotýká server. České ministerstvo vnitra prozatím soudu nedodalo důkazy, že v Itálii panují standardní podmínky členské země EU, kde se Egypťan nemusí bát. Soud dal proto migrantovi zatím za pravdu.
„Kromě toho podle soudce Krajského soudu v Brně Lukáše Hloucha by k náležitému zjištění stavu v Itálii neměly sloužit jen zprávy OSN, ale také zejména zprávy z nevládních organizací nebo diplomatických misí,“ doplňuje pro dokreslení situace Irena Válová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp