Drony mířící na vojenský sklad v Tichoretsku byly zničeny, ale masivní výbuch způsobily trosky dronu.
„Většina munice dorazila vlakem v kontejnerech, vyložena a uložena v obkladech – v podstatě v jámách v zemi pod širým nebem. Civilní náklaďáky pak munici převážely na frontové linie. …. Munice nezůstala v depu dlouho, protože byla rychle přesunuta do předních linií. To z něj v roce 2024 dělá spíše dočasné úložiště než dlouhodobé zařízení. Úspěch tohoto úderu do značné míry závisí na načasování poslední dodávky munice,“ napsal Tatarigami s tím, že přesný rozsah škod je nejasný.
„I když může být pro širokou veřejnost obtížné posoudit celkový dopad, tyto útoky přesahují ztrátu munice, kterou Rusko nemůže rychle nahradit. To také vážně naruší logistiku: dodávky, přepravu a distribuci, které do značné míry závisí na železnici,“ pokračoval někdejší ukrajinský důstojník.
An alleged drone strike has targeted the Tikhoretsk ammo depot, according to early reports. The depot, closely monitored by Frontelligence Insight for its role in artillery ammo logistics, gained international attention in 2023 following the arrival of North Korean ammo.
— Tatarigami_UA (@Tatarigami_UA) September 21, 2024
??Thread pic.twitter.com/1o5y2A5qcs
Ihned však přidal jedno varování. „Nechci ukrajinský úspěch shazovat, ale musím to říct. Celkové škody na ruských muničních skladech jsou na základě satelitních snímků jednoznačně významné. Získat přesný odhad skutečného objemu zničené munice je však nesmírně obtížné. Můj tým se to snažil vypočítat, ale je téměř nemožné získat přesná čísla. Takže buďte opatrní při používání čísel jako 30, 50 nebo 70 tisíc tun – je těžké tyto odhady ověřit,“ konstatoval.
Generální štáb ukrajinské armády napsal, že tam byl vlak s nejméně 2000 tunami munice včetně zásob ze Severní Koreje.
„Prvotní snímky ukazují, že požár zasáhl několik oblastí skladiště a blízkého letiště. I když se některé stavby zdají nedotčené, skladiště pravděpodobně nezůstane v provozu. Existuje slušná šance, že byla poškozena i železniční infrastruktura,“ pokračoval Tatarigami.
„Zdroj SBU řekl ukrajinskému zdroji Hromadske, že ruský 23. arzenál obsahoval balistické střely Iskander a Točka-U a že ukrajinské síly také zasáhly letiště Šajkovka v Kalužské oblasti,“ napsal washingtonský Institut pro studium války (ISW).
Ukrajinský generální štáb oznámil, že ukrajinské síly také zasáhly ruský mobilní radarový systém dlouhého dosahu Podlet K1, který chránil Tichoretský arzenál, a tento systém je přinejmenším pátým systémem Podlet K1, který ukrajinské síly údajně poškodily nebo zničily od února 2022. Systém Podlet K1 dokáže detekovat až 200 vzdušných cílů současně na vzdálenost až 300 kilometrů a ruská armáda systém zavedla do služby v roce 2015.
Podle ISW musí Rusové vedle úbytků munice řešit i úbytky mužů. Z nařízení ruského prezidenta Vladimira Putina proto dochází k centralizaci náborové kampaně, kdy armáda dobrovolníkům nabízí na ruské poměry nadstandardní příjmy za účast ve válce. „Ruské federální subjekty (regiony) historicky tvořily základ pro náborové kampaně dobrovolníků v Rusku a nejméně 36 ruských regionů údajně v roce 2024 zvýšilo jednorázové platby dobrovolníkům/ kontraktnikům, což naznačuje potíže se schopností Ruska rekrutovat další personál,“ napsal ISW. A že ruské orgány nabírají asi tisíc dobrovolníků denně, ale současně na frontě den co den ztrácí tisíc vojáků. ISW však dodal, že tato čísla nelze ověřit.
Server Kyiv Independent upozornil na prohlášení vedoucích představitelů USA, Indie, Japonska a Austrálie, ve kterém vyzvali po summitu Quad Leaders ke „spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině“. „Opakujeme potřebu komplexního, spravedlivého a trvalého míru v souladu s mezinárodním právem, v souladu s cíli a zásadami Charty OSN včetně respektování suverenity a územní celistvosti,“ stojí v prohlášení. Jednání Quad Leaders proběhlo 21. září ve Washingtonu. Země Quad – USA, Indie, Japonsko a Austrálie – tvoří strategickou alianci věnovanou sdíleným ekonomickým a bezpečnostním zájmům v indo-pacifickém regionu. Setkání 21. září představuje čtvrtý výroční summit lídrů skupiny. Australský premiér Anthony Albanese, indický premiér Narendra Modi , japonský premiér Kishida Fumio a prezident USA Joe Biden se sešli ve Wilmingtonu v Delaware, aby projednali pokračující spolupráci. Deklarace Quad přichází v době, kdy se světoví lídři scházejí v USA před 79. Valným shromážděním OSN v New Yorku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák