Hodně se u nás mluví o roli tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana, který skrze program Hvězdných válek uzbrojil Sovětský svaz. Otázkou ovšem je, nakolik si už tehdy musely půjčovat Spojené státy od Číny, naznačil Schneider.
„Nebýt Gorbačova, nic takového by se nestalo. Já vycházím z toho, co říkal Jack F. Matlock Jr., tehdejší velvyslanec v Moskvě. Ten řekl, že Ronald Reagan zakazoval mluvit o tom, že byl uzbrojen Sovětský svaz, aby otupil ošemetný pocit vítězství ve studené válce,“ zaznělo z úst analytika.
„Ale lítá kolem toho dost ideologie, je dobré vzít to na dřeň a zamýšlet se nad těmi ekonomickými toky,“ doplnil Schneider. Sám se nepovažuje za žádného příznivce konspiračních teorií. „Mě zajímá konspirační praxe, ... protože těch proudů, které tady zvítězily, bylo víc,“ zdůraznil. Nemluvě o tom, že Západ, do kterého jsme vstupovali, byl jiný na rozdíl od Západu, který jsme si vysnili. „Velkým hříchem dějinného režimu bylo, že nás nepouštěl ven, takže jsme ten cíl měli tak trochu v mlhách,“ podotkl Schneider.
Ve vysílání také velmi zdůraznil roli Michaila Gorbačova. „To není údajný hrdina, to je skutečný hrdina. Přitom už od dob Starého zákona platí, že proroci dopadají špatně, což do značné míry platí i o panu Gorbačovovi. Jeho hlavní role přitom spočívala v tom, že jako nejmocnější muž SSSR nebude zasahovat do dění v sovětských satelitech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp