„Volal mi pan Forejt, že má manžel dostat vyznamenání a zda přijdeme. Řekla jsem, že je to pro mě velká čest. Teď jsem ale z toho, co se děje, zděšená,“ řekla sedmasedmdesátiletá Eva Holzerová serveru Echo24.cz. „Uvažovala jsem, že to odmítnu. To, co se stalo panu Bradymu, je šílená nespravedlnost. Vyznamenání ale patří manželovi, který se k tomu nemůže vyjádřit. Nejsem toho přesvědčení, že ho všichni ocenění dostávají skutečně od národa, v jeho případě ale od státu je. Myslím, že si ho zaslouží. I když on sám by to asi nikdy nepřijal, o metály nestál,“ doplnila Eva Holzerová.
12. října se ozval telefon. Paní Holzerové volal hradní protokolář Forejt a řekl prý v zásadě to samé, co údajně panu Bradymu. 18. října přišel oficiální dopis. Pan Holzer stejně jako pan Brady prošel nacistickým táborem. Terezínem. Byl totiž židovského původu.
Holzer emigroval z Československa v roce 1968 a po roce 1989 se do České republiky opakovaně vracel a pomáhal znovu budovat demokracii v této zemi. Kupříkladu dodal lidem z Občanského fóra auta, která jim tehdy scházela. A najednou tady byla – zapůjčená z Volkswagenu. Tato zápůjčka se později ukázala jako zásadní při privatizaci mladoboleslavské škodovky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp