Rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu se považuje za nejzávažnější v jeho historii, protože ještě nikdy nebyl vydán zatykač na vedoucí státníky demokratického a západně orientovaného státu. Netanjahuovi a Gallantovi nyní hrozí zatčení, pokud vycestují do některé ze 124 zemí, které podepsaly Římský statut o spolupráci s ICC.
Zatykač na vůdce Hamásu Deifa nejspíše přichází zbytečně, Izrael tvrdí, že Deifa zabil v červenci při leteckém útoku, ale přípravný senát soudu uvedl, že bude „pokračovat ve shromažďování informací“, aby potvrdil jeho smrt.
Senát soudců ICC rozhodl, že existují rozumné důvody domnívat se, že Netanjahu a Gallant nesou trestní odpovědnost jako spolupachatelé za „válečný zločin vyhladovění jako způsob vedení války a za zločiny proti lidskosti, jako je vražda, pronásledování a další nelidské činy“.
Tříčlenný soudní senát rovněž uvedl, že shledal oprávněné důvody domnívat se, že Deif je odpovědný za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny včetně vražd, mučení, znásilňování a braní rukojmí.
Netanjahuův úřad odsoudil rozhodnutí komory jako „antisemitské“. Israel Katz, který nahradil Gallanta ve funkci ministra obrany, jej označil za „morální ostudu zcela poznamenanou antisemitismem“. Člen koaliční vlády Benjamina Netanjahua Itamar Ben-Gvir v reakci na zatykač vyzval Izrael k trvalé anexi a osídlení okupovaného západního břehu Jordánu.
Hamás ve svém prohlášení uvedl, že rozhodnutí vítá, a vyzval soud, aby „rozšířil rozsah odpovědnosti na všechny zločinné okupační vůdce“.
Balkees Jarrah, zástupce ředitele pro mezinárodní spravedlnost v organizaci Human Rights Watch, uvedl, že dnešní rozhodnutí je důležité, protože narušuje „dojem, že některé osoby jsou mimo dosah zákona“.
Rozhodnutí ICC „zásadně odmítá“ Bílý dům. „Jsme i nadále hluboce znepokojeni spěchem prokurátora při vydávání zatykačů a znepokojivými procesními chybami, které k tomuto rozhodnutí vedly. Spojené státy se jasně vyjádřily, že Mezinárodní trestní soud nemá v této věci pravomoc,“ stojí v prohlášení mluvčího Rady národní bezpečnosti USA, jak informuje deník The Guardian.
Spojené státy, které nejsou členem ICC, již dříve uvítaly zatykače ICC za válečné zločiny proti Vladimiru Putinovi a dalším ruským představitelům za zločiny spáchané na Ukrajině. Washington již dříve odsoudil stíhání Netanjahua a Gallanta ze strany soudu, což je nejednotný postoj, který Bidenovu administrativu vystavil obvinění z dvojích standardů ze strany mnoha členů OSN, zejména ze zemí globálního Jihu.
Za izraelskými představiteli stojí i lidé z okolí zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Zástupce amerických republikánů Mike Waltz, který je v nastupující americké administrativě kandidátem na poradce pro národní bezpečnost, prohlásil: „V lednu, kdy se Trump ujme funkce, můžete očekávat silnou reakci na antisemitskou zaujatost Mezinárodního trestního soudu a OSN.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič