„To, že je to absolutní chaos, to, že se tím jedna z nejrespektovanějších demokracií dostala do obrovských problémů, na tom se shodnou všichni,“ prozradil Niedermayer, který si o situaci na ostrově povídal s britskými europoslanci. Bez ohledu na to, z které strany jsou, tvrdí, že na britské politické scéně panuje chaos. „Britští poslanci se pohybují mimo racionální prostor,“ přisadil si ještě host.
V Británii se vede veřejná debata o věcech, které mnohdy nesouvisejí s dohodou, kterou vyjednala britská premiérka Theresa Mayová. Pravda ovšem je, že součástí dohody je tzv. irská pojistka, která říká, že mezi Irskem a Severním Irskem nevznikne pevná hranice. Na tomto bodu se prý shodly obě strany, jak politici EU, tak britští politici. Jenže ti druzí dnes říkají, že se jim ta podmínka nelíbí.
Zásadní problém tkví podle europoslance v tom, že Britové sami vlastně nevědí, co si pod pojmem brexit představují. Pro část společnosti to znamenalo rozvolnění vztahů s EU, ale setrvání ostrova v celní unii, pro někoho jiného brexit může znamenat totální rozvod s EU. Tito lidé si podle Niedermayera představují, že se jim podaří obnovit zašlou slávu britského impéria, nad kterým slunce nezapadalo. Niederamyer má za to, že to je představa značně mylná. Pokud totiž Britové věří, že obchod s EU zcela nahradí např. obchodem s Novým Zélandem, tak se mýlí, protože ekonomická zkušenost nás učí, že nejsnazší je obchodovat se sousedem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp