Zbili ho u muzea. Teď hrozí žalobou? Inspekce rozhodla a vytočila advokáta

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

22.08.2023 12:59 | Komentář

Generální inspekce bezpečnostních sborů prověřila březnový zásah policistů u Národního muzea a kromě dvou sporných úderů do obličeje muže, který podal trestní oznámení, nezjistila nic, co by vykazovalo znaky trestného činu. Naopak předá podnět k prověření, zda se dotyčný svým podáním, zejména pak úmyslně nepravdivými informacemi v něm, nedopustil trestného činu křivého obvinění. „Jde o snahu GIBS trestní oznámení zamést pod koberec, přičemž se vyšetřovací orgán dokonce uchýlil k případnému vyhrožování našemu klientu,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz advokát Zdeněk Kašpárek.

Zbili ho u muzea. Teď hrozí žalobou? Inspekce rozhodla a vytočila advokáta
Foto: Repro Facebook
Popisek: Policie ČR při zákroku u Národního muzea

Pod heslem „Česko proti vládě“ se v sobotu 16. září od 14 hodin uskuteční na Václavském náměstí v Praze celonárodní setkání těch, kteří chtějí aktivně vyjádřit svůj nesouhlas s kabinetem Petra Fialy. Není na škodu si připomenout, že na stejném místě se 11. března konala protivládní demonstrace nazvaná „Česko proti bídě“. Po jejím skončení zhruba dvě stovky jejích účastníků projevily zájem sundat z Národního muzea ukrajinskou vlajku. Vzhledem k tomu, že visí ve zhruba 30metrové výšce, šlo de facto o výraz nesouhlasu, nikoli o reálnou hrozbu. I proto překvapilo, když několik členů přítomného speciálního útvaru Policie ČR prošlo přes antikonfliktní tým a napadlo vybrané jedince s cílem je zajistit, a to včetně osoby, která se nijak agresivně neprojevovala. Ta byla Policií ČR zatlačena do rohu k zábradlí, pacifikována mj. údery pěstí a kopy a pak ponechána na místě. Následně byla pro zranění hlavy ošetřena záchrannou službou, kterou si musela sama zavolat. Policií ČR však tato osoba nebyla ani ztotožněna, ani zadržena, ani vyslechnuta.

Tento zásah policie projednával měsíc poté sněmovní Výbor pro bezpečnost Parlamentu ČR. Jeho místopředseda Jiří Mašek na něm promítl záznam, o němž přítomný policejní prezident Martin Vondrášek tvrdil, že jej neviděl a že tuto věc nechá prošetřit. Zároveň slíbil odpovědět na Maškovy otázky, které si vyslechl a zároveň odnesl v písemné podobě. Poslance mimo jiné zajímalo, zda existuje zadokumentované chování muže, proti kterému byl zákrok proveden, z jakého důvodu nedošlo k předvedení osoby, vůči které byl zákrok proveden, zda se příslušník v kukle, který dal pokyn k zahájení zákroku, zajímal o jeho výsledek a o to, zda byl muž zadržen a předveden či zda mu bylo, nebo nebylo způsobeno zranění. Odpověď dostal až po urgenci 15. května, navíc otázky byly zodpovězeny jen částečně. Doplňující Maškovy dotazy pak zůstaly zcela bez odpovědi a dodnes tak nebyl nejen pan poslanec Mašek plně informován o prošetřovaném zásahu Policie ČR.

Od policistů schytal kopy a údery do obličeje

Politicky byla kauza zametena pod koberec, pokračování však měla z trestněprávního pohledu. Městské státní zastupitelství v Praze obdrželo 13. června trestní oznámení podané Advokátní kanceláří Kašpárek. V něm je popsán trestný čin, který měl spočívat v tom, že dne 11. března došlo k bezdůvodnému a brutálnímu napadení Karla Kočího třemi maskovanými příslušníky Policie ČR, kteří na zcela prokazatelný a evidentní konkrétní příkaz zatím neznámého vedoucího zásahu dotyčného brutálně napadli a izolovali. Přestože nekladl žádný odpor, byl příslušníky Policie ČR brutálně zbit a dokonce na něm byly jako na ležícím použity zcela zjevně neadekvátní donucovací prostředky – kopy a údery do obličeje. Poškozenému ve snaze vyhnout se dalším útokům nezbývalo nic jiného než přelézt ochoz a seskočit z výšky dva a půl metru na další schody.

V důsledku onoho napadení byl Karel Kočí převezen záchrankou, kterou si musel sám zavolat, do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze k lékařskému ošetření. S následky policejního zákroku se jmenovaný doposud léčí a dochází na pravidelná vyšetření a kontroly svého zdravotního stavu. K jeho napadení došlo ve chvíli, kdy stál na schodech vedoucích do Národního muzea ve vzdálenosti nejméně 20 metrů od kordonu Policie ČR bránícího prostor před vstupem do Národního muzea. Přitom se jmenovaný nikterak nezapojil do žádného údajného protiprávního jednání a ani nezavdal jakoukoli příčinu k brutálnímu útoku na svou osobu. Advokátní kancelář Kašpárek, která se zastupování Karla Kočího ujala, míří svým trestním oznámením na velitele zásahu, policisty provádějící zákrok a ministra vnitra Víta Rakušana.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Parkování

Občané Prahy nemají kde zaparkovat, navíc chcete parkování zase zdražovat a pak sami zneužíváte parkovací karty i pro své známé a příbuzné? Ještě bych pochopil, že máte VIP parkování vy jako primátor, ale přijde vám v pořádku, že ho mají i další, i když třeba nejsou vůbec politiky? PS: Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak totalitu , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMivoj , 22.08.2023 13:23:01
už 5ka zřídila teď ještě zřídit policejní stát a kam se hrabe hadrák,,Za Komančů příslušník SNB vám klidně řekl do očí,, já můžu vše a mě to projde,,No vida a je to zpět,,

|  22 |  0

Další články z rubriky

Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

20:20 Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

Tlak funkce, spory s ministryní Janou Černochovou stejně jako neuspořádaný osobní život prý ústí v ř…