Zbohatneme díky gayům? Prazdroj, Vodafone a další: Jde jim o něco jiného

09.09.2023 13:50 | Analýza

66 velkých firem zaslalo premiéru Petru Fialovi otevřený dopis s žádostí o podporu manželství stejnopohlavních párů. Proč to udělaly? Co tím chtěly sdělit světu? Jsou skutečně zapáleny pro myšlenku rovnosti všech párů? Jde jejich zapálení tak daleko, že cítí neodolatelnou potřebu se svým ideálem seznámit veřejnost?

Zbohatneme díky gayům? Prazdroj, Vodafone a další: Jde jim o něco jiného
Foto: Hans Štembera
Popisek: Duhový průvod na Letenskou pláň završil LGBT+ festival Prague Pride

Slova vypůjčená ze slavné eseje Václava Havla o zelináři, co dal mezi cibuli a mrkev do výkladu heslo „Proletáři všech zemí, spojte se“. Spojování proletářů je mu podle Havla zcela jedno, heslo ale funguje jako znak. Znak ideologie, která vytváří iluzi vysokého a ctnostného přesvědčení pro „nízké“ projevy poslušnosti a loajality režimu.

Jeho parafráze na nadnárodní korporace, usilující o manželské spojení všech párů, není míněna jako výsměch, ale seriozní otázka, zda chtějí „něco sdělit světu“, nebo je pro ně manželství pro všechny jen ideologickým heslem.

Otázek tento dopis 66 firem položil mnohem více. Kde je hranice mezi společenskou odpovědností firmy a nátlakem ekonomického sektoru na zákonodárce, všude ve světě posuzovaným velmi přísně jako lobbing?

Otázky zcela legitimní a s ohledem na měnící se společenskou kulturu čím dál ožehavější.

O tom svědčí už úvodní věta dopisu: „Jako zaměstnavatelé, kteří souhrnně zaměstnávají desetitisíce lidí v České republice, podporujeme a vítáme jejich rozmanitost.“ Zaměstnavatelé tedy cítí odpovědnost za život svých zaměstnanců bez diskriminace a předsudků i za vrátnicemi pracovišť.

Smysl podle dopisu vidí morální, ale i ekonomický. „Chceme, aby naši zaměstnanci byli na pracovišti sami sebou a mohli se plně soustředit na výkon své práce. To platí pro všechny bez rozdílu a bez ohledu na pohlaví jejich partnera či partnerky,“ vysvětlují své důvody morální.

Ty ekonomické pak objasňují komplikacemi z dvojkolejnosti právní úpravy manželství a registrovaného partnerství.

„Způsobuje zbytečné výdaje ve formě dvojí administrativy a vyrovnávání nerovnosti způsobené zákonem. Naši zaměstnanci žijící ve stejnopohlavním svazku nebo vychovávající dítě s partnerem stejného pohlaví nemají některé benefity, jež stát zatím poskytuje pouze heterosexuálním zaměstnancům. Například dny volna pro registraci nebo rodičovská a otcovská dovolená,“ vysvětlují.

Ekonomické výhody vysvětluje i analýza, kterou signatáři dopisu argumentují. Zpracovala ji organizace Open for Business a rozebírá „ekonomický a obchodní dopad inkluze LGBT+ lidí v České republice“.

Organizace Open for Business je koalicí globálních firem, zaměřená na začlenění gayů, leseb a dalších skupin.

„Naši koaliční partneři sdílejí hluboce zakořeněný závazek k diverzitě a začlenění na jejich vlastních pracovištích a jsou znepokojeni šířením anti-LGBTQ+ politik v mnoha zemích, ve kterých působí. Přistoupením k Open for Business prokázali, že to s celosvětovým začleňováním LGBTQ+ myslí vážně,“ píše se na jejich stránkách. Mezi nadnárodními společnostmi, které k závazku přistoupily, jsou technologičtí giganti jako Google, Meta a Microsoft, velké finanční instituce jako JPMorgan, Deutsche Bank nebo Master Card, ale i továrny jako Lego nebo IKEA.

„Inkluzivní a rozmanité společnosti jsou lepší pro byznys i ekonomický růst,“ hlásá v záhlaví svého webu.

A v jejich analýze je tato teze dále rozvíjena a aplikována pro Českou republiku. Zdůrazňuje se, že příznivější podmínky pro manželství menšin mohou usnadnit získávání kvalifikovaných pracovníků a překlenout jejich současný nedostatek. Dále zvýšit efektivitu alokace lidského kapitálu a tím národní produktivitu. Přiláká prý i zahraniční investice, protože „důkazy vypovídají o tom, že prostředí umožňující začlenění LGBT+ lidí napomáhají většímu rozvoji inovací a generují více přímých zahraničních investic“. Čtvrtým argumentem je již uvedené snížení administrativní zátěže pro podniky.

Následuje část, která popisuje zpomalení růstu české ekonomiky v minulých letech, kde jako klíčové problémy identifikuje právě „kvalifikační deficity“. A začlenění LGBT+ lidí prý může být odpovědí. Graf ukazuje, že otevřené, inkluzivní a rozmanité společnosti fungují lépe i ekonomicky.

Zdroj: Ekonomický a obchodní dopad inkluze LGBT + lidí v České republice, str. 3

Je představen „index právního uznávání homosexuální orientace (GILRHO), který vypracoval Dr. Kees Waaldijk“, a studie profesora Lee Badgetta, podle které „každý nový zákon v oblasti LGBT+ je spojený s vyšším HDP na obyvatele, vždy o dalších 300 USD“.

Následuje výpočet, podle kterého diskriminace LGBT+ lidí připravuje Českou republiku každý rok až o 0,7 % HDP.

„Zpráva OECD o České republice poukazuje na to, že růst produktivity se v posledních letech výrazně zpomalil. Firemní politika podporující LGBT+ lidi umožňuje zaměstnancům plně se zapojit do práce na pracovišti a do chodu společnosti a zvyšovat produktivitu,“ stojí v analýze.

„Začlenění LGBT+ lidí je klíčovým faktorem, který signalizuje kvalifikovaným pracovníkům, že Česká republika je místem vstřícným vůči podnikání,“ tvrdí analýza. Kvalifikovaní pracovníci podle ní považují otevřenost a diverzitu vůči menšinám za podstatný „měkký faktor“, zda se do daného města přestěhovat.

„Analýza ukazuje, že uzákonění manželství pro všechny páry pomůže vytvořit prostředí pro hospodářskou prosperitu a nové pracovní talenty. Odkládání zákona, nebo dokonce přijímání ústavních změn ztěžujících do budoucna přijetí rovnoprávného manželství, naopak vytváří reálné ekonomické ztráty spojené s nerovným zacházením,“ shrnuje dopis analýzu pro premiéra.

Podle právníka Jana Gregora, který se v debatách o manželství pro všechny výrazně angažuje, ale je výzva firem nevěrohodná. „V České republice se drtivá společnost vůči gayům a lesbám chová nejtolerantněji z celého bývalého východního bloku,“ myslí si.

Vzhledem ke způsobu, jakým si některé společnosti k tomuto tématu počínajíají, by jim Gregor doporučil zamyšlení, zda podobnými ukvapenými politickými iniciativami LGBTIQ+ komunitě jako celku spíše neubližují. „Prohlubují ve společnosti příkopy. Ze zisků z peněz zákazníků, kteří s těmito politickými požadavky nesouhlasí, včetně samotných leseb a gayů,“ varuje právník.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

tak to by znamenalo, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevipera , 09.09.2023 16:46:53
pro 66 zmíněných firem další benefity. Musely by pro geje a pro jejich pohodu na pracovišti zajistit i odpočívárny s pohodlným gaučem. Tady se už snad všichni zbláznili. Kdo chce kam... když na tom firmy vydělají, budiž jim přáno. Já jsem rád, že mám 4 zdravé a normální děti

|  12 |  0

Další články z rubriky

Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

20:50 Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

Příští rok podle premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodne, zda si Češi budou věřit a pomáhat si, nebo se …