Podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) je možné uvažovat o přestavbě budovy bývalého Federálního shromáždění. Budova by podle něho mohla být dokonce i zbourána. Svoboda to označil za jednu z variant možného vývoje horní části Václavského náměstí.
Budova nyní patří Národnímu muzeu. Přístavba, jejímž autorem je významný architekt Karel Prager, je v odborných kruzích považována za velmi zdařilé dílo a ministerstvo kultury budovu prohlásilo za kulturní památku.
Konec významné stavby?
V roce 2004 byla dokonce v anketě časopisu Architekt zařazena mezi deset nejvýznamnějších českých staveb posledních padesáti let.
"Je možné uvažovat o tom, že tam Federální shromáždění, které má v sobě schované tu nádhernou plodinovou burzu, být nemusí," řekl v pátek Svoboda. "Bylo by možné odstranit to, co je okolo," řekl..
Na zbourání Federální shromáždění se podle primátora vedení Prahy shodlo i se skupinou architektů.
Plán řešil už i Besser
"Je to úvaha, o které jsme tak volně hovořili třeba s ministerstvem kultury," vysvětlil Svoboda. Jaká z variant úpravy oblasti u Václavského náměstí bude zvolena, záleží ale na rozhodnutí odborníků. Primátor uvedl, že on sám se v současnosti k žádné z variant nepřiklání
Budova bývalého Federálního shromáždění byla postavena v době první republiky jako sídlo burzy, po roce 1948 v ní sídlilo Federální shromáždění, tehdejší československý parlament. V roce 1995 se do objektu nastěhovalo Rádio Svobodná Evropa. Nyní budovu využívá Národní muzeum, které chce objekt propojit podzemním tunelem se sousední hlavní budovou.
Více čtěte:
Svoboda nechává miliardový tendr běžet. Čistička s Drobilem nepadne
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas