Balíček měl původně vstoupit v účinnost k lednu příštího roku. Výbor proto navrhl podle analýzy ministerstva financí odložit účinnost jednotlivých ustanovení. Naproti tomu odmítl například návrhy Miroslava Kalouska (TOP 09) na zavedení dvou sazeb daně z přidané hodnoty.
Výbor doporučil schválit návrh poslankyně ANO a karlovarské hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové, která chce z balíčku vyřadit sporné ustanovení týkající se zákona o dani z přidané hodnoty a nové definice pojmu dotace k ceně. Mohlo by způsobit třeba to, že dotace od měst nebo krajů určené dopravcům by podléhaly DPH. „Například pokud my dáváme příspěvek třeba dopravcům nebo na sociální služby našim příspěvkovým organizacím, tak by to mělo pak podléhat dani,“ řekla poslankyně ČTK. Samosprávy se obávají, že by to mělo miliardové dopady do jejich rozpočtů.
Dodala však, že ministerstvo muselo dát navrhované ustanovení do novely, aby uvedlo zákon do souladu s judikaturou Evropského soudního dvora. Ministerstvo proto nyní připraví metodiku pro územně samosprávné celky, která by městům, obcím a krajům pomohla nastavit smlouvy, uvedla poslankyně Mračková Vildumetzová.
Většinu předložených pozměňovacích návrhů dnes výbor nepodpořil. Poslanci však mají šanci je předložit ve druhém čtení na plénu Sněmovny.
Neuspěl předseda klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který chce variantně snížit sazby DPH na 20 a deset procent, nebo na 19 a deset procent. Argumentoval hlavně tím, že dolní sazba DPH se zvyšovala mimo jiné kvůli penzijní reformě a zavedení druhého penzijního pilíře, který minulá vláda zrušila, ale sazby ponechala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp