Zdražení potravin? Podle Bárty jich v nižší sazbě zůstane dost

18.02.2011 8:40 | Zprávy

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) nevidí zdražování potravin, které sebou přinese důchodová reforma, černě. Základní zdravé potraviny podle něj zůstanou v normě a naopak kaloricky vydatné se zdraží. I maso se tak podle ministra dostalo na černou listinu.

Zdražení potravin? Podle Bárty jich v nižší sazbě zůstane dost

Ekonomičtí ministři se ve čtvrtek definitivně dohodli na základních rysech důchodové reformy. Jedním z důsledků budou i vyšší daně z přidané hodnoty. Státu to sice přinese až 57 miliard korun, podle některých však může takové navýšení atakovat sociální solidaritu státu.

Kvůli vyšší dani totiž zdraží velká část potravin, dětské pleny, léky, knihy, časopis, noviny, jízdné v hromadné dopravě a další položky.

Někteří se však ptají, bude to dostatečná kompenzace za dražší potraviny a další nezbytné věci.

Bárta chce pečovat o zdraví národa

Ministr dopravy a faktický šéf Věcí veřejných Vít Bárta zdražení potravin vidí vlastně v pozitivním duchu. Téměř jako příležitost k napravení stravovacích návyků a zlepšení statistiky obézních lidí v Česku. Jak jinak si totiž vysvětlit jeho slova, které pronesl v rozhovoru ČT24:

„Pro všechny občany máme základní balíček potravin, který je o plnohodnotné stravě i o zdravé stravě. Přeci jen jsme nejotylejší národ Evropy." Dále také dodal, že ryby, zelenina a další „zdravé potraviny" nezasáhne taková vlna zdražování, takže lidé jim budou moct holdovat bez omezení.

Přestože nový systém důchodové reformy přinese citelné zdražení, Bárta ho vidí i jako jisté zvýhodnění rodin s dětmi. „Podstatné je to, že na rodinu s dvěma dětmi by měly být dopady zvýšení nulové." Roli podle něj také hraje odpočet až 3 000 korun na rok na děti.

Rodiny s dětmi by snad mohli být kompenzovány mezigeneračním fondem, ale nic prý není zatím definitivní.

Debaty o tom, jak by měla být naplněna, co nejvíce mezigenerační solidarita, ale prý nejsou u konce, vše je totiž velmi složité skloubit s kýženými chybějícími penězmi ve státní kase.

„ Pro nás je důležité, abychom našli shodu a nezasekli se. Aby se neříkalo, že jsme jako vláda nedokázali řešit, tak důležitý problém. Současný systém důchodů by dovedl zemi k rozkladu."

Jen kdyby krachl stát..... 

Spornou otázkou je i další záměr vlády. Lidé do důchodových fondů na svůj vlastní účet budou moct dobrovolně vyvést tři procenta z příjmu z dnešního důchodového pojištění, ale k tomu musí přidat alespoň dvě procenta ze svého.

Podle Bárty je výhoda tohoto systému fakt, že lidé nebudou vystaveni žádnému riziku a nebudou muset tak riskovat investování u jiných komerčních společností.

 „Budete si je moct uložit v nejbezpečnějším způsobu - státních obligacích," řekl ČT 24. Neexistuje prý možnost, že by lidé o své úspory přišli. Respektive jen v případě, že by krachl stát.

Dále čtěte:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

14:33 Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a sportovní redaktor Zdeněk Koutský se podělil se svými oba…