Ve své další promluvě ke spoluobčanům ukrajinský prezident promluvil o ruském masakru ve městě Umaň, jižně od města Bila Cerkva a od Kyjeva. Po dopadu ruské rakety nezbývá než dál odstraňovat trosky. V tuto chvíli už bylo nalezeno 23 mrtvých, z toho 4 děti. Všem zachráněným – obyvatelům zničené budovy a sousedních domů, které bohužel zasáhla tlaková vlna, je podle Zelenského poskytována potřebná pomoc.
„Děkuji všem, kteří se podíleli na záchranné akci a podporují zachráněné lidi. „Střela na Umaň, město, které je naprosto klidné, známé celému světu tím, že každoročně hostí desetitisíce chasidských poutníků... Jen absolutní zlo může rozpoutat takový teror proti Ukrajině,“ poznamenal Zelenskyj.
A hned vytáhl další příklad ruské hrůzy. „Při dnešním raketovém útoku byly v Dněpropetrovské oblasti zabity dvě Ukrajinky. Matka a dcera. Olha, narozená v roce 1992, a Veronika, narozená v roce 2020. Toto dítě ještě nedosáhlo věku tří let!“ podotkl ukrajinský prezident, jenž nezapomněl vyjádřit upřímnou soustrast příbuzným a přátelům všech zavražděných.
Oznámil, že ukrajinská obrana dokázala sestřelit dvě desítky raket. „Nebýt toho, teroristický stát by si dokázal vyžádat mnohem více obětí, více životů. A to opět dokazuje, že zastavit teror a zachránit lidi můžeme pouze zbraněmi. Protivzdušnou obranou, moderními letouny, bez nichž není plně účinná protivzdušná obrana. Dělostřelectvo, obrněná vozidla. Vše, co je nezbytné k zajištění bezpečnosti našich měst, našich vesnic, a to jak v týlu, tak na frontové linii. K obnovení bezpečnosti našich lidí, kteří jsou bohužel stále na okupovaném území. Dočasně. Nemůžeme nikoho nechat v moci ruského zla,“ hřímal Zelenskyj.
Poté sdělil, že přímo poděkoval slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové a českému prezidentovi Petru Pavlovi, kteří přijeli do Kyjeva. Popsal jim, co Ukrajina potřebuje, aby mohla úspěšně pokračovat v boji za osvobození vlasti. Současně Čechům a Slovákům poděkoval za to, že podporují Ukrajinu v její snaze vstoupit do EU i do NATO. Jedním dechem však také varoval před některými zákazy členských států EU, které blokují dovoz ukrajinského obilí. Takovou zemí je i Slovensko.
„S předsedou Evropské rady jsme samostatně diskutovali o situaci kolem podle mého názoru destruktivního zákazu dovozu našich zemědělských produktů některými státy. Zdůrazňuji, že to nejen porušuje stávající asociační dohodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií, ale také to dává nebezpečné naděje Kremlu. Naději, že v našem společném evropském domě mohou něčí chybná rozhodnutí převážit nad společnými zájmy,“ pravil Zelenskyj.
„Nyní, když Rusko porušuje svobodu obchodu, snaží se blokovat dodávky zemědělských produktů na světový trh, rozhodně není namístě, aby někdo následoval zlý stát a dělal něco podobného. Je třeba najít normální, konstruktivní východisko z této situace v evropském duchu. Ta je obtížná. Rozhodnutí, které by zohlednilo zájmy všech našich zemí a Evropy obecně. S panem Michelem jsme diskutovali o tom, jak to lze udělat, jaké může být řešení, a jsme v neustálém kontaktu se všemi partnery,“ pokračoval ukrajinský prezident.
Nakonec poděkoval ukrajinským vojákům bránícím vlast a rozloučil se zvoláním „sláva Ukrajině“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp