Čtyři velící důstojníci čelí obvinění, že nedostatečně bránili svou zemi, že k tomu s dostatečnou intenzitou nevedli své podřízené. Server Kyiv Independent poznamenal, že jsou stíháni navzdory tomu, že ukrajinský zákon o „bojové imunitě“ přijatý v roce 2022 sliboval velitelům svobodu rozhodovat se na frontě bez právních následků za jejich selhání.
„Tato vyšetřování znamenají, že se vláda bojí armády jako politické síly,“ řekl ukrajinský politolog Jevhen Mahda serveru Kyiv Independent.
Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?Anketa
Státní úřad pro vyšetřování (SBI) zahájil v květnu vyšetřování okolností kolem narušení hranice. Agentura zadržela Haluškina 20. ledna spolu s dalšími dvěma důstojníky velícími jednotkám v Charkovské oblasti během ofenzivy.
„Jejich nedbalý přístup k vojenské službě umožnil jednotkám Ruské federace zabrat část území (Charkovské oblasti),“ stojí v prohlášení SBI. „Také akce velitelů vedla ke ztrátě personálu a zbraní a narušila obranu státní hranice v prostoru jejich odpovědnosti.“
Haluškin byl obviněn z toho, že 125. brigádě územní obrany vedené generálporučíkem Arturem Horbenkem přidělil nedostatečné obranné pozice a nedokázal je posílit a podpořit dělostřeleckou silou a leteckou podporou.
Nedostatečné velení údajně vedlo k tomu, že některé jednotky 125. brigády dezertovaly ze svých pozic, což podle SBI umožnilo Rusům postupovat.
Haluškin v prohlášení zveřejněném jeho právníkem uvedl, že bude ve vazbě nadále obhajovat svá velitelská rozhodnutí.
„Pokud generální štáb Ukrajiny nemá dostatek brigád a zbraní, aby vyhověl standardům (vojenské charty), není to chyba velitelů,“ napsal Haluškin.
Server Kyiv Independent k tomu doplnil, že průzkumy ukazují, že podpora prezidenta a vlády klesá, takže jak prezident, tak vláda bude hledat obětního beránka. „Je to 100% politická kauza,“ řekl listu Kyiv Independent Anatolij Kozel, bývalý velitel 53. brigády. „Tohle (armádě) nepomáhá.“
Přestože prezident Zelenskyj v červenci prohlásil, že rozhovory o tom, kdo je vinen za ruský úspěch v částečné okupaci Charkovské oblasti, by se měly konat po válce, pochválil zatčení nejvyšších velitelů z 20. ledna s tím, že „žádný status ani minulé úspěchy nemohou převážit nad právním státem“.
Soud důstojníkům stanovil kauce v řádu milionů hřiven. Anonymní dárce uhradil kauci 5 milionů HR (asi 2,9 milionu korun) za Haluškina ráno 22. ledna, zatímco bývalý prezident Petro Porošenko veřejně nabídl, že udělá totéž. Na facebooku. V příspěvku, který mezitím smazal. O několik hodin později byl Haluškin znovu zatčen bez propuštění na kauci, právě když opouštěl zadržovací středisko, což vyvolalo kritiku i chválu mezi některými vojenskými pracovníky a politiky.
Generálporučík Serhij Najev, bývalý velitel Spojených obranných sil, v rozhovoru pro server Ukrajinská Pravda 10. února toto zatýkání odsoudil. „Je nepřijatelné, aby během války byly zahájeny procesy s vojenskými veliteli,“ řekl a dodal, že ani Rusko nestíhá generály za jejich selhání.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.