„Myslím, že obvykle jste létával s prezidentem Zemanem do Číny, proč jste neletěl?“ zeptal se hned na úvod Jakub Železný. „Doba je jiná, já jsem lítal prvních pět let, teď za odměnu lítá hospodářská komora a Vladimír Dlouhý,“ vysvětlil Hanák svou nepřítomnost na jednáních v Číně. I Železný si všiml Hanákovy „lítosti v hlase“. „Doba je taková, nechme, jak to je,“ dodal prezident svazu.
V prvním segmentu Světlana Witovská informovala, že si v Číně prezident Zeman postěžoval na to, že Čína v Čechách neinvestuje, tedy že investuje velmi málo. Hanák řekl, že si stěžuje právem, a dodal, že z počátečního optimismu se naplnilo jen rozšíření linek do Číny, což je dobré pro turismus. „Co se týče investic, tak to moc dobrá zpráva není,“ řekl prezident svazu. Podle něj byly slíbeny investice v hodnotě 200 miliard a zatím Čína investovala 23 miliard a agentura CzechInvest uskutečnila 18 projektů za 5,6 miliardy, takže se prezident právem může cítit oklamán.
Železný pak přešel k nové hedvábné stezce a zmínil obavy z korupce, neprůhlednosti a ztrátě kontroly, které Doshiho centrum zveřejnilo. A ptal se, o co se opírají. Doshi odvětil, že vycházejí z deseti projektů se stezkou spojených. Došlo i na kauzu Huawei a sítě 5G. Doshi o Číně řekl, že to není země, kde vládne právo, a můžete se s důvěrou obrátit na soudy. Takže problematická není ani tak společnost Huawei, ale systém vlády v Číně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas