Prezident Miloš zeman si výtku k premiérovi na konto dopisu se jmény navržených ministrů, který obsahoval šest chyb, nechal až na samotné jmenování vlády. Jistě si tak chtěl premiéra vychutnat. V dokumentu bylo například zkomoleno jméno ministra životního prostředí Richarda Brabce nebo chybné křestní jméno ministra zemědělství Mariana Jurečky. MF Dnes zajímalo, jak se na tuto situaci dívají přední právníci.
„Nejelegantnější a nejjednodušší cesta by zřejmě byla nechat si zaslat novou verzi, ale to už je osobní a politická rovina,“ řekl k trapné okolnosti jmenování vlády děkan pražské právnické fakulty Aleš Gerloch.
MF Dnes se zeptala i ústavního právníka Jana Kysely. „S tímto dokumentem na Hrad putují personální spisy, podle kterých prezident mohl poznat, o koho se jedná. Pokud to nepoznal, mohl dokument Sobotkovi vrátit, ale zřejmě to nepovažoval za důležité, záleží tedy spíše na zdravém úsudku,“ míní Kysela.
Bývalá ústavní soudkyně a nynější senátorka Eliška Wagnerová k tomu podle MF Dnes řekla, že je to ostuda kanceláře, jinak by to prý nepřeceňovala. Právníci se tak přiklonili k názoru, že Zeman mohl dopis vrátit premiérovi a ne jej opravovat při slavnostním aktu jmenování vlády.
Dopis připravovala ještě kancelář Lidového domu. Předseda vlády Sobotka uvedl, že k chybám došlo kvůli přetížení sekretariátu a nebude se to prý opakovat. Pochybení potrestá finanční sankcí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr