Minulá sněmovna vydala Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka trestnímu stíhání. Teď znovu získali poslanecký mandát a s ním znovu politickou imunitu a není možné je nově stíhat bez souhlasu nově zvolené Poslanecké sněmovny. „Ústava říká, že poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejíž je členem. Nejvyšší soud to v roce 1996 vyložil tak, že se tím myslí konkrétní složení, tedy Poslanecká sněmovna v každém volebním období, upřesnil Wintr.
Trestní stíhání také mohou odvrátit orgány činné v trestním řízení, ale tomu nic nenasvědčuje. Až státní zastupitelství nebo policie podají do sněmovny znovu návrh na vyslovení souhlasu s trestním stíháním, Poslanecká sněmovna to posoudí a rozhodne, zda souhlas k vydání dá, čí nikoli.
Třetí a poslední možnost je milost prezidenta republiky. „Podle článku 63 Ústavy prezident může nařídit, aby se trestní stíhání nezahajovalo a pokud zahájeno bylo, aby se v něm nepokračovalo,“ dodal právník. Tato pravomoc zvaná abolice totiž se v roce 2012 dostala do kontrasignovaných pravomocí prezidenta, čili je to vázáno na spolupodpis předsedy vlády.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dah