„Vůbec nejde o dohody dvou stran. Německo je v tomto jednání reprezentantem EU,“ konstatoval hned na úvod Rouček. Německo se podle jeho názoru dlouho bránilo hrát prim v evropské politice, ale po ohlášeném odchodu Velké Británie z EU staví Německo do role vůdčí země EU rostoucí německá ekonomika, zatímco francouzská či italská ekonomika churaví.
„Jaká bude role Německa v EU, to záleží také na nás, protože EU není jedinou evropskou zemí, ale my náš potenciál v poslední době nevyužíváme,“ posteskl si Rouček.
Tošenovský mu dal za pravdu, přidal však jedno varování. „Kdyby to bylo tak, že by Německo všechno rozhodovalo, tak by to pro nás rozhodně nebylo dobré. Záleží na dalších státech EU, jakou roli budou chtít sehrát v jednání s USA,“ konstatoval Tošenovský.
„My hlavně musíme jasně říkat, jaká je naše pozice v rámci EU, ale i vůči Americe. My jsme svéprávná samostatná země a máme s USA vlastní specifické vztahy. Měli bychom říkat, jaká je naše pozice vůči Americe, jaká je naše pozice s Německem, ale trochu bych se bránil tomu, aby Německo určovalo náš vztah s Donaldem Trumpem. Musíme myslet na to, že jsme svébytnou zemí, které má možná jinak postavené vztahy s Amerikou než Německo,“ pokračoval Tošenovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp