Obama podle agentury AP prohlásil, že teroristé opět dali najevo svou zkaženost při střeleckém řádění. Podle něj USA stojí při Pákistánu v jeho usilovném boji proti extremismu a za prosazení míru.
„Zprávy z Pákistánu jsou hluboce šokující. Je to strašlivé, že děti jsou zabíjeny pouze proto, že chodí do školy," reagoval na Twitteru Cameron.
„Boj proti mezinárodnímu terorismu patří mezi mé nejdůležitější zahraničněpolitické priority a jsem přesvědčen, že teroristické činy spáchané především na dětech jsou naprosto neomluvitelné," napsal Zeman v kondolenčním telegramu pákistánskému prezidentovi Mamnúnu Husajnovi. „Věřte, že máte mou největší podporu v souvislosti s bojem s těmito teroristy, kteří se pokoušejí podkopat základní lidské životní hodnoty," dodal český prezident.
Český premiér Bohuslav Sobotka, který je nyní v Bělehradě, novinářům řekl, že „česká vláda odsuzuje teroristické útoky, ať už se odehrají kdekoli na světě". „Teroristický útok v Pákistánu byl mimořádně brutální a mimořádně smutný, protože bylo zabito velké množství dětí. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým těchto obětí a také upřímnou soustrast pákistánské vládě," prohlásil Sobotka.
„Dnešní útok proti vojenské škole v Péšávaru nás všechny zanechal v šoku. Když jsou zabíjeni nevinní, když se děti ve škole stávají terčem, není to jen útok na všeobecně uznávané hodnoty a práva, ale proti budoucnosti země, proti budoucnosti nás všech," reagovala šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová.
Jménem Evropského parlamentu odsoudil událost jeho předseda Martin Schulz. Útok Tálibánu podle něj ukazuje na nelidskost, s jakou toto fundamentalistické hnutí postupuje. Obzvláště šokující je přitom skutečnost, že se Tálibán nezastaví ani před vražděním dětí, uvedl předseda jediného orgánu EU voleného přímo jejími občany.
Podle generálního tajemníka OSN „žádný důvod nemůže ospravedlnit takovou brutalitu a žádná křivda nemůže omluvit takovou hrůzu". „Získání vzdělání je právem každého dítěte. Chození do školy by nemělo být aktem odvahy," dodal Pan Ki-mun.
Za ohromující označil povraždění více než stovky dětí americký ministr zahraničí John Kerry. Podle něj tento teroristický čin otřásl světem a vyvolá v něm hněv. Pachatelé útoku musí být podle něj postaveni před soud. Kerry také nabídl veškerou potřebnou pomoc USA, a to i Austrálii, která se v pondělí stala obětí násilného incidentu osamělého útočníka hlásícího se k radikálním muslimům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav, čtk