„Přicházíme s úmyslem rozvíjet společné vztahy s plným respektem zájmů našich zemí. Proto já ani vláda neuznáváme samostatný Tibet a nehodláme se jakkoliv vměšovat do vašich záležitostí. Věříme, že se vám v dohledné době podaří sjednotit s Tchaj-wanem, který považujeme za integrální součást Číny,“ prohlásil český prezident.
Nutno podotknout, že prezident Zeman svým vyjádřením, zejména ohledně Tibetu, de facto potvrdil stanovisko ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který v dubnu na pracovní návštěvě Číny vydal společně se svým čínským protějškem tiskové prohlášení, v němž uvádí, že Česká republika považuje Tibet za neoddělitelnou součást čínského území.
„Obě strany respektují cesty rozvoje zvolené s ohledem na situaci v obou zemích a jejich vnitřní a zahraniční politiku. Znovu potvrdily dodržování zásady nevměšování se do vnitřních záležitostí tak, jak je vyjádřeno v Chartě OSN. Česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Čínské lidové republiky, je si plně vědoma důležitosti a citlivosti otázky Tibetu, znovu potvrdila dodržování své politiky jedné Číny i to, že Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území. Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě,“ stojí v tiskovém prohlášení českého a čínského ministra zahraničí.
Tisková zpráva k přečtení ZDE.
Státní návštěva Zemana v Číně - ParlamentníListy.cz v centru dění
Na státní návštěvu Číny odletěl prezident Zeman ve čtvrtek. Součástí delegace, která českou hlavu státu doprovází, je například ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček či hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Součástí podnikatelské delegace jsou i dva bývalí významní politici, expremiér Petr Nečas a bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. V Číně je také prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Oficiální návštěvu Číny zahájil prezident v pátek v západočínském městě Čcheng-tu. Zde se zúčastnil Západočínského mezinárodního veletrhu, na kterém prezentovala své výrobky i řada českých firem. Kromě českých podnikatelů se Zeman setkal i s čínským vicepremiérem Ma Kaiem, s nímž mimo jiné hovořil o zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Čchceng-tu či o úmyslu otevřít v tomto západočínském městě český konzulát (více ZDE).
Během soboty se prezidentská delegace přesunula do města Tchien-ťin, kde se česká hlava státu setkala se starostou města a místní tajemnicí Komunistické strany. Ve městě sídlí čínská pobočka úvěrové společnosti Home Credit skupiny PPF Petra Kellnera, s jejímiž představiteli se Zeman rovněž setkal (více ZDE).
Neděli již prezident strávil v hlavním městě Číny – Pekingu, kde se zúčastnil Česko-čínského podnikatelského fóra, jež pořádala centrální banka Bank of China. Zde se česká hlava státu vyjádřila pro zrušení víz pro čínské občany a řekla, že by přivítala vstup Bank of China na český trh. K druhému v pořadí zřejmě dojde. Pobočku by v Česku měla banka podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka otevřít nejpozději v příštím roce.
Státní návštěva českého prezidenta bude zakončena dnes (tj. v pondělí). Tento den se již hlava státu setkala s oběma nejvyššími představiteli Čínské lidové republiky – premiérem Li Kche-čchiangem a zejména prezidentem Si Ťching-pingem, na setkání zazněl i výše zmiňovaný výrok prezidenta k Tibetu a Tchaj-wanu. Při přijetí u čínské hlavy státu měl Zemana podle informací ParlamentníchListů.cz doprovázet i podnikatel Petr Kellner, který již řadu let v Číně podniká. Během dne by také mělo být podepsáno několik smluv, týkajících se například přípravy animované pohádky Krteček a panda. Spekuluje se také o prodeji části společnosti J&T ((více ZDE).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš