„Doufám, že z toho Česká televize udělá reportáž, jak celá maďarská populace protestuje proti jaderným elektrárnám,“ zahájil tiskovou konferenci Zeman, jenž dnes navštívil jadernou elektrárnu Paks.
„Maďarská ekonomika prosperuje. Minulý rok rostl HDP a velmi dobré jsou i míry inflace a nezaměstnosti. Strana Fidesz má ústavní většinu, o charakteru svobodných a demokratických osob nikdo nepochybuje, opozice je roztříštěná,“ řekl úvodem Zeman, jenž zemi navštívil se společnou delegací podnikatelů. „Politická spolupráce se týkala především na úrovni Visegrádské skupiny,“ zmínil Zeman a předal slovo velvyslanci Juraji Chmielovi.
„Šlo o první oficiální návštěvu po sedmi letech, ale vztahy hlav obou států jsou excelentní a hlavy obou států se potkávají často. Tato návštěva byla velmi důležitá pro rozvoj obchodních vztahů,“ řekl Chmiel.
První otázka novinářů k prezidentu Zemanovi směřovala na návštěvu jaderné elektrárny Paks. „Tato elektrárna je významná tím, že vyrábí padesát procent elektřiny v Maďarsku. Pokud jde o návštěvu Pakse, je tam pamětní deska o Škodě Jaderné strojírenství, která stavěla původní Paks I. A samozřejmě že máme zájem, aby, až bude Paks II, byly české firmy subdodavateli této stavby,“ poznamenal Zeman.
„Pokud jde o pana ministra Staňka, asi před 14 dny mě požádal o přijetí a vzhledem k nabitému programu jsem mu dal termín příští týden. A dokud si s ním nepromluvím, tak se k těmto věcem nebudu vyjadřovat,“ podotkl k otázce konce ministra Staňka Zeman.
A co jednání s premiérem Viktorem Orbánem? „Bylo to jednání s celou delegací, i když první fáze byla mezi čtyřma očima. A to jednání delegací zahrnovalo kromě jiného jeden zajímavý bod. Víte, že Maďarsko se soustavně vyhraňuje proti protiruským sankcím. Nu a nyní se vytvořila nová situace, kdy k nesouhlasu Maďarska s těmito sankcemi se k tomu přidá i Itálie, tak se tyto sankce nebudou tichou procedurou prodlužovat automaticky, ale bude se o nich minimálně diskutovat. Proti Kubě byly sankce padesát let a k ničemu to nebylo,“ sdělil.
Řeč pak byla i o možném objednání trestního stíhání, které podle svých slov nevyloučil Juraj Chmiel. „Bylo to tristní, zažil jsem to na vlastní kůži. A pokud se něco takového děje, je to velmi smutné. A nevylučuji tak, že by na té zprávě od Marie Benešové mohlo něco být,“ uvedl.
Následně se pak Zeman vyjádřil ke kauze komunistického poslance Zdeňka Ondráčka a jeho cesty na Donbas. „Pokud vím, tak tam byl soukromě. Byla-li to soukromá cesta, nic do toho nikomu není,“ sdělil Zeman.
Závěrem se pak česká hlava státu vyjádřila ke společnosti Huawei, kdy Spojené státy zařadily tuto firmu na černou listinu kvůli podezření z čínské špionáže. „Stále trváte na tom, že by se tato firma měla podílet na výstavbě vysokorychlostní sítě v České republice?“ tázal se novinář. „Ano, trvám, protože nejsem agentem Spojených států a jejich konkurenčních firem, například Microsoftu,“ podotkl Zeman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef