Kromě toho, že Zeman mimo jiné na začátku schůzky uvedl, že nenavštívil žádnou jinou zemi tolikrát jako Čínu a Si Ťin-pching jej označil jako přítele, řešila především společnost Huawei. Ta si stěžovala na to, že má ztíženou pozici v Česku budovat síť nové generace 5G. Důvodem je varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před jejími technologiemi.
Čínský prezident v té souvislosti pochválil prezidenta Miloše Zemana za jeho slova, poděkoval za podporu a vyjádřil souhlas s tím, že jde o nekalý konkurenční boj. Čínský prezident v té souvislosti hovořil také o filmu Já, Tonya o krasobruslařce Tonye Hardingové, která se podílela na přípravě fyzického útoku na svou soupeřku. Podle čínské hlavy státu použila „nekalé praktiky“, obdobné těm, jaké dnes používají konkurenti Huawei.
Zeman se v Číně sešel také s ředitelem Huawei Žen Čeng-fejem. Zde zpochybnil práci českých bezpečnostních složek a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, píše server.
„Miloš Zeman nemůže brát varování tajných služeb vážně, protože doposud nepředložily žádné konkrétní důkazy. Miloš Zeman má skeptický pohled i vůči dalším zemím tzv. Five Eyes (anglofonní aliance zpravodajských služeb Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Spojeného království a USA, pozn. red.), které vedou obchodní válku proti Huawei,“ přináší server část zápisu ze schůzky.
Té se měli mimo jiné zúčastnit i prezidentův poradce Martin Nejedlý a také exministr Jaroslav Tvrdík.
„Jako apolitický úřad politické výroky zásadně nekomentujeme. Naším posláním je ochrana kybernetické bezpečnosti České republiky,“ podotkl k celé věci mluvčí NÚKIBu Radek Holý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef