„Mně se chování prezidenta nelíbí, protože je populistické. Naopak premiér Bohuslav Sobotka jde proti proudu populismu a xenofobie. Slova o kalašnikovu byla spouštěčem pro tuto akci,“ uvedl Peszynski. Na námitku, zda lze skutečně prezidentova slova chápat jako výzvu k násilí, pak Peszynski řekl, že Zemanův výrok není přímou výzvou k násilí na Bohuslava Sobotku. „Jsem však přesvědčen, že prezidentovi příznivci to pochopili ne jako neutrálně vtipný bonmot, ale jako schvalování násilí vůči premiérovi,“ myslí si aktivista a odvolává se při tom na reakce lidí na sociálních sítích.
Prezident má společnost spojovat. Zeman ji rozeštvává
Peszynski poukázal na to, že v české tradici platí, že prezident usmiřuje společnost. „Už od první republiky je jakýmsi tatíčkem, který se má snažit tlumit vášně a napomáhat k racionálnímu řešení. A samozřejmě má prosazovat hodnoty, na kterých je naše země postavená. To prezident Miloš Zeman nedělá, místo aby společnost usmiřoval, tak ji rozeštvává,“ tvrdí aktivista.
Organizátorům demonstrace na podporu premiéra prý nejde o uctívání samotného premiéra, ale o způsob řešení migrační krize. „Jen chceme vyjádřit, že jej podporujeme, protože neposlouchá populistické hlasy a hlas ulice, které naopak evidentně více poslouchá vicepremiér Andrej Babiš. Sobotka de facto jde proti veřejnému mínění, jež je u nás xenofobně založené. A my si myslíme, že si politik, který k tomu má odvahu ve věci, o které si myslí, že je správná, zaslouží ocenění,“ vysvětlil.
Chtějí rozumné řešení uprchlické krize. Vlastní recept ale nemají
Peszynski ve výzvě k dnešní demonstraci píše, že svolává ty, kteří chtějí humanitární a rozumné řešení uprchlické krize. Na otázku, co tím vlastně myslí, pak uvedl, že podporují hledání rozumného řešení. „Zdá se nám, že politici typu Miloše Zemana, Tomia Okamury nebo aktivisté jako Martin Konvička na tom nemají zájem. Předkládají jen jednoduché principy – stavění zdí a vyvolávání nenávisti,“ uvedl.
Na druhou stranu přiznal, že vlastní recept na řešení uprchlické krize nemají. „Podporujeme politiky, kteří hledají řešení v rámci Evropské unie nejen na úrovni své země, ale i na úrovni všeobecných zájmů. A myslíme si, že tohle dělá premiér Sobotka i třeba kancléřka Angela Merkelová,“ dodal s tím, že v celém protiimigrantském hnutí spatřuje obrovské ohrožení demokracie v Česku.
Rozhovor se dotkl také příští prezidentské volby. Peszynski nechce v prvním kole podpořit žádného kandidáta. Kdyby ve druhém kole došlo na souboj mezi Zemanem a protikandidátem, který bude z jeho hlediska morálně přijatelný, nasadil by všechnu svoji energii do kampaně proti Zemanovi.
Přiznal také, že by uvítal, kdyby na českého prezidenta kandidovali například ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek nebo generál Petr Pavel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam