Když během bilance uplynulého roku Zeman odsoudil ruskou invazi na Ukrajině, měl objasnit svou rychlou změnu postoje vůči Rusku, které v podstatě do té doby systematicky podporoval a až po 24. únoru 2022 se od něj odtáhl. „Pouhá slovní distance vede k tomu, že jeho voliči mu náhlý obrat nevěří a myslí si, že taktizuje kvůli Západu. Jeho kritici, k nimž se po agresi Ruska přidal, mu to ovšem taky nevěří a myslí si, že obranou Ukrajiny taktizuje kvůli bůhvíčemu jinému,“ uvádí Pečinka pro Reflex.
Výsledkem takového jednání je rekordní propad v preferencích popularity až na dvacet procent a otřesená vážnost prezidentského úřadu, připomíná komentátor.
Ve vánočním poselství prezident před Green Dealem a zelenou revolucí, za kterou stojí západoevropské elity, měl prezident Zeman také hovořit o tom, proč Česká republika podepsala na summitech EU v prosinci 2019 a červenci 2020, a to bez jakéhokoli odporu. „Pak byste ovšem museli sdělit, kdo byl tehdy premiér. A to Miloš Zeman nikdy neřekne,“ míní komentátor. V té době byl premiérem Andrej Babiš, lídr hnutí ANO a současný kandidát na prezidenta.
S Andrejem Babišem jsou spojená i další témeta, o kterých Zeman nemůže mluvit. „Nejtragičtějším dědictvím Miloše Zemana v aktuální politice je jmenování Aleše Michla guvernérem ČNB s pětiletým mandátem. Tedy člověka osobnostně ani odborně nezpůsobilého pro takovou funkci, který navíc je mnohonásobně zavázán Andreji Babišovi a dlouhá léta sloužil jeho zájmům,“ upozorňuje Pečinka.
Měnová politika, která odmítá v éře stoupající inflace zvyšovat základní úrokové sazby, nahrává největším dlužníkům a jedním z nich je skrze úvěry Agrofertu právě Andrej Babiš, vysvětluje Pečinka, proč je tak důležité o tom hovořit. „Namísto toho se pálí devizové rezervy. Je to cesta, jak bilionové zadlužení vytvořené během covidových let se bude splácet skrze znehodnocení úspor lidí. Tohle taky Miloš Zeman nemůže říct,“ dodává.
Stejně jako se Zeman nemůže podívat do posledních čísel Českého statistického úřadu, pojednávajících o parametrech české inflace neboli zvyšování cen. „Ekonom Zeman by viděl, že ceny základních potravin se zvyšují především v oblastech, kde mají dominanci zemědělské firmy Andreje Babiše. Dospíváme k veleoblíbenému slovu Miloše Zemana – paradoxu,“ poznamenává Pečinka.
„Paradoxem dnešní doby je, že jeden a týž člověk současně znehodnotil českou měnu a současně nejvíc vydělal na zdražování potravin. Ten člověk dnes kandiduje na prezidenta a Miloš Zeman nesmí jeho jméno vyslovit. Důvod? Za pár dní ho označí svým nástupcem na Pražském hradě,“ uzavírá politický komentátor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab