Zeman se tvrdě vypořádal s italským premiérem, který by ČR kvůli uprchlíkům omezil dotace

26.02.2016 20:05 | Zprávy

REPORTÁŽ Posledním místem, kam prezident v rámci třídenní návštěvy Libereckého kraje zavítal, byla společnost Devro v Jilemnici. Setkal se nejen s jejím vedením, ale i se zaměstnanci, kterým odpovídal na otázky. Řecko není schopno splácet dluhy, nebojte se čínských investic a Evropská unie svazuje země nesmyslnými předpisy. To všechno řekl Miloš Zeman v pátek odpoledne.

Zeman se tvrdě vypořádal s italským premiérem, který by ČR kvůli uprchlíkům omezil dotace
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman

„Aby bylo jasno, my jsme se sem nepřišli najíst,“ rozesmál pracovníky Miloš Zeman hned v úvodu. Vysvětlil, že není důvod, proč se nesetkat právě se zaměstnanci. Hned první dotaz vznesl ředitel firmy Michal Štoček. Zajímalo ho, jak hlava státu vidí přijetí eura pro Českou republiku. Prezident řekl, že je zastáncem přijetí eura a zvyšuje důvěryhodnost země. „Předběhlo nás Slovensko, kde je podle výzkumu s eurem spokojeno sedmdesát procent lidí. Na druhé straně vím, že si jen třicet Čechů přeje jeho zavedení. Částečně je to strach z neznámého, který se dá překonat, a částečně je to strach z Řecka. Kdybychom teď vstoupili do eurozóny, tak evropský stabilizační mechanismus je nastaven tak špatně, že by čeští daňoví poplatníci museli platit řecké dluhy,“ vysvětlil Miloš Zeman.

Zeman: Řecko není schopno platit své dluhy

Podle něj jsme sice doufali, že Řecko vystoupí z eurozóny, ale sitace se zvrtla. „Řecko není schopno splácet dluhy, jednoho dne zbankrotuje, a to je v mých očích jediná překážka pro zavedení eura,“ dodal prezident.

Další otázka se týkala první návštěvy čínského prezidenta v dějinách republiky, která se chystá. Zeman upozornil, že jde o jedinou návštěvu čínského prezidenta v zemích Evropské unie během jeho cesty. Pak odlétá do Spojených států. „Patrně je dána i tím, že jsem jako jediná hlava státu byl na vojenské přehlídce v Pekingu. Dluhy se mají platit a já jsem rád, že čínští kolegové takovým způsobem své dluhy platí,“ sdělil Zeman s tím, že s sebou přivezou poměrně špičkovou delegaci podnikatelů a Česko proti nim postaví svoji špičku včetně nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Jak popsala hlava státu, začal příliv čínských investic. Koupili fotbalý klub Slavia, televizi Barrandov, pivovar Lobkowicz a začínají investovat do průmyslové oblasti. Otevřeli také čínskou pobočku banky a do Prahy budou mířit letecké linky hned ze tří tamních měst. „To znamená, že díky spojení se tu objeví – a to i tady v Jilemnici – čínští turisté. Říká se, že dokáží utratit více než Rusové, a to je co říct,“ nechal se slyšet prezident s tím, že díky rozvoji cestovního ruchu dojde i k růstu životní úrovně. Čínských investic se prý nemusíme bát.

Češi jsou nejskeptičtější v Evropě

Další ze zaměstnanců se ptal, proč je Česká republika nejvíce protievropská z Evropské unie, jak ukázal výzkum veřejného mínění. „Já bych neřekl, že je nejvíce protievropská. Ale Češi jsou nejskeptičtější národ v Evropě. Když si vezmete tuto sklenici, tak můžete teoreticky říci, že je buď poloplná, nebo poloprázdná. Žádný Čech neřekne, že je poloplná,“ tvrdil prezident se sklenicí vody v ruce. Podle něj je skepse samozřejmě zdravá, ale Evropská unie ji přiživuje některými nesmyslnými opatřeními. A vyjmenoval příklady, jako technickou normu pro kvalitu vosku, normu na unifikované rozměry traktorové sedačky… „Vychází směrnice o jednotné velikosti cirkusových stanů. Tím vším se Evropská unie zabývá. Vzpomeňme na špalky z plastické hmoty, bezdotykové baterie, že guláš se má vyhodit po čtyřech hodinách. Přitom všichni víme, že guláš je nejlepší druhý den. To je v zásadě důvod skepse vůči Evropské unii,“ uvedl prezident.

Jeden ze zaměstnanců se zajímal o názor hlavy státu na vyjádření italského premiéra Mattea Renziho ze summitu EU – pokud bychom byli proti kvótám, byl by pro omezení dotací. Takto se Renzi vyjádřil na adresu nejen ČR, ale i dalších států střední a východní Evropy, které by málo spolupracovaly s EU v migračních otázkách.

Zeman reagoval, že proti kvótám je už naštěstí sedmnáct z osmadvaceti zemí, takže italský premiér má smůlu. Prohlásil, že se nediví Itálii ani Řecku, když právě na jejich území je stále nejvíce ilegálních imigrantů. „Vždy jsem se ptal, má Itálie a Řecko armádu? Proč v těch záchytných střediscích nenasadí armádu? Teď už ji Řecko konečně nasadilo a dělají tam pořádek. Tyto výhrůžky nemohou projít, situace se změnila. I švédský premiér, a to byla jedna z nejliberálnějších zemí k imigrantům, oznámil, že deportuje osmdesát tisíc migrantů. Když taková země deportuje, tak ani migrační vzor pro politiky nemůžeme použít jako argumentaci,“ zdůvodnil Zeman.

Další diskuse se dotkla jeho loňské návštěvy papeže ve Vatikánu. Prezident přiznal, že tam byl konzultovat církevní restituce. Podle jeho názoru by církev měla finance využít ke svému poslání, což je služba. Tedy na zdravotnictví, školství, sociální péči, vznik hospiců, ale také na opravy kulturních památek, které vlastní.

Čelil také tradiční otázce: zda bude znovu kandidovat na prezidenta. „To sám nevím. A právě proto, že to nevím, tak to řeknu sobě i druhým v březnu 2017, což je rok před uplynutím mého funkčního období,“ odvětil Miloš Zeman. Návštěva společnosti Devro ukončila prezidentovu cestu po Libereckém kraji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zabili jste 20 milionů lidí. „Děkujeme, doktore Fauci,“ odkrývá film tajnosti covidu

8:00 Zabili jste 20 milionů lidí. „Děkujeme, doktore Fauci,“ odkrývá film tajnosti covidu

Kde se vzalo tvrzení, že je laboratorní původ covidu-19 „jasnou dezinformací“? Na tuto otázku se roz…