Lékař Marek Hilšer (*1976) svůj boj o prezidentskou kandidaturu nevzdává. Chybí mu sice ještě asi 43 tisíc podpisů, ale lékař věří, že i tak může tuto hranici pokořit a stát se oficiálním občanským kandidátem. V rozhovoru pro server Forum24.cz Hilšer ocenil pomoc, kterou prezidentský kandidát Michal Horáček nabídl jak Hilšerovi, tak Jiřímu Drahošovi. Na jeho stáncích budou moct lidé podepisovat i petice pro další dva zmíněné kandidáty.
Proč by ale lidé měli volit právě Hilšera? Především proto, že drtivou většinu života prožil po roce 1989, přičemž se ale nepodílel na tom, jak se česká politika utvářela v 90. letech minulého století. Z pohledu politiky představuje nepopsaný list. A v této pozici se může pokusit napravit situaci, se kterou nesouhlasí, to jest s obratem naší země k Rusku a Číně a s postupující oligarchizací České republiky.
„Já jsem nejmladším kandidátem. Nechci říkat, že mládí nebo stáří samo o sobě přináší kvalitu. ... Když přijde mladý člověk, není namočen v tom, co tady bylo a má mnohem víc energie dlouhodobější vize uplatňovat. A také má mnohem víc času je naplňovat. Když přijde do té funkce někdo, kdo hluboce překračuje důchodový věk, tak už mu na uplatňování vizí tolik času nebývá. Pan Drahoš je slušný člověk a určitým způsobem si ho vážím, ale myslím, že bude představitelem politických stran. Někdo to velmi trefně pojmenoval. Když je u nás politika zoufalá, tak sáhne buď do Národního divadla, nebo do Akademie věd. Já tam určité spojení s politikou vidím,“ tvrdí Hilšer.
Do své kampaně prý Hilšer zatím investoval asi 120 tisíc korun. Jde o drobné dary občanů. Žádná z firem zatím Hilšera nepodpořila, byť mu třeba teď jedna společnost ze Zlína nabídla, že mu pomůže natočit krátké video pro kampaň. Zdarma.
V druhé polovině rozhovoru se Hilšer pustil do prezidenta Zemana. Ten prý na jednu stranu udělal chytrý tah, když se odmítl účastnit jakýchkoli debat, ale současně tím vlastně ukázal, že pohrdá voliči. „Z jeho strany je to chytrý tah. On se nechce vystavovat konfrontaci s ostatními kandidáty a nechce se vystavovat konfrontaci s fakty. Je to nerespektování voličů a nerespektování demokratických principů. Politik v demokracii by měl veřejně vystupovat a veřejně se konfrontovat se svými oponenty. A to on dělat nechce. Asi na to ani nemá fyzické síly, jak je vidět. Také to vypovídá o tom, že na tu funkci už fyzicky nemá,“ shrnuje lékař.
A kdo je pro Hilšera vzorem? Z žijících politiků prý např. poslanec Jan Farmský, dlouholetý starosta města Semily. Vzhlíží prý také k T. G. Masarykovi. Ze zahraničních státníků je prý pro něj určitou inspirací nový francouzský prezident Emmanuel Macron.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp