Zeman vystoupil v Aši a takto nekompromisně se vypořádal se sudetoněmeckým landsmanšaftem

15.04.2015 19:25 | Zprávy

REPORTÁŽ Poslední, třetí den návštěvy prezidenta republiky Miloše Zemana v Karlovarském kraji se uskutečnilo další setkání s občany – tentokrát ve městě Aš na samém západním výběžku ČR. Účast byla tradičně velká, v řádu několika set lidí.

Zeman vystoupil v Aši a takto nekompromisně se vypořádal se sudetoněmeckým landsmanšaftem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Na samém úvodu zavtipkoval Miloš Zeman směrem ke starostovi Daliboru Blažkovi, který jako kdyby z oka vypadl jednomu známému slovenskému vrcholnému politikovi. A tak si místní se smíchem vyslechli: „Vážený pane starosto, milý Mikuláši Dzurindo! Protože ta podoba je opravdu tak zarážející, že jsem se obával, že můj dobrý přítel a bývalý slovenský premiér se stal starostou Aše.“


Prezident Miloš Zeman (uprostřed) se starostou Aše Daliborem Blažkem (vpravo)

Naděje v zaměstnanosti

Poté připomněl, že město Aš bylo v 18. století desátým největším městem historických Čech. Oznámil také přítomným, že historická trať do nedalekého německého Selbu má být obnovena v prosinci tohoto roku.

K zaměstnanosti pak Miloš Zeman mimo jiné uvedl: „Chci mluvit o izraelské obchodní firmě BCD, která tady zvažuje investici, jež by zaměstnala dva tisíce lidí. A protože jsem, jak známo, stoupenec Izraele v boji proti militantnímu islámu, tak pokud budu moci trošičku v této věci pomoci a trošičku tu věc poposunout spolu s dalšími, velice rád to udělám.“ Tak jako v předešlých dnech při setkáních s občany Karlovarského kraje i zde hovořil Miloš Zeman o nezaměstnaných i o těch, kteří nechtějí pracovat.

Poté však už následovala bohatá diskuse. První otázka se týkala zaměstnanosti a zavázání se firmě, která se podílí na profesní výchově. „Když studuji a podnik mi nějak pomáhá, nejen formou stipendia, rozšiřme to. Nikdo samozřejmě nechce, aby tam byl člověk do konce života, ale když tam dáme rozumnou lhůtu – pětiletou, možná desetiletou – být zavázán, myslím si, že to pomůže ve zdravotnictví, ale i ve strojírenství,“ uvedl prezident.

Migraci pracovních sil se nedá zabránit

„Pětadvacet let posloucháme, že základem státu je střední třída, nebo by měla být, že přijde čas malých a drobných podnikatelů, ale ti to tak nepociťují,“ řekl další tázající se muž ve středních letech. „Ministerstvo financí zahájilo kroky, které nevedou k motivaci, aby lidé podnikali, a v našem regionu se stává to, že ti šikovní shánějí lepší práci za lepší peníze v Německu. Co s tím?“

„Migraci pracovních sil přes hranice nezabráníme, ani nechceme zabránit,“ opáčil Miloš Zeman. „Já jsem nedávno viděl zajímavou statistiku, že nevíce našich lidí pracuje ve Velké Británii a Německo je až druhé. Vy jste samozřejmě tady na Ašsku ve specifické situaci. Začněme tou střední třídou. Čína má miliardu 300 milionů obyvatel a z toho podle různých odhadů 200 až 300 milionů už je střední třída. To říkám proto, že to je pro nás zdroj turistů, pacientů v lázeňských zařízeních. Jestli se tu skutečně vytváří střední třída, tak to vyžaduje především to, aby výše odměn nebo výše zisku příslušníků této třídy odpovídala jejich společenskému postavení. Existuje razantní nepoměr mezi výší odměn a společenským postavením střední třídy. Pokud jde o živnostníky, OSVČ, tam je třeba změnit systém paušálů, který je zcela neefektivní a umožňuje některým svobodným povoláním, konkrétně advokátům, neúměrné zisky, aniž to odpovídá výsledkům práce. Máme-li budovat střední třídu, musíme překonat rozpor mezi prestiží jednotlivé profese, v daném případě učiteli, a mezi dobře placenými bankéři, kteří mají pro mne za mne třikrát vyšší plat než prezident, a to je ještě málo, a kteří přitom v této, a nejenom v této zemi, způsobili ekonomickou krizi. Budujme střední třídu, jako to bylo za první republiky.“

Sudety už nestraší

Specifická otázka pro zdejší region byla od staršího pána, který se ptal na sudetoněmecký landsmanšaft.

„Víte, že jsem proti němu velmi ostře vystupoval. A že jsem to činil celou dlouhou dobu jako předák opozice, předseda Sněmovny, premiér. Budete se možná divit, já už sudetoněmecký landsmanšaft považuji za naprosto bezvýznamný spolek, který ztrácí postupně svůj vliv. On byl dokonce nedávno nucen změnit své stanovy. Například už tam nejsou žádné teritoriální nároky, žádné právo na vlast, žádné právo na navrácení majetku. To všechno bylo vypuštěno. Předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu Posselt nebyl zvolen ve svobodných volbách do Evropského parlamentu, což opět dokazuje úpadek této organizace. Oni sami mají samozřejmě radikální a liberální křídla. Já bych to řešil tak, že mají stejná práva jako jakýkoliv občan Evropské unie, to znamená, že když si tady otevřou třeba cestovní kancelář, ať si cestují, proč by ne. Já si dokonce vážím našich bývalých sudetoněmeckých občanů, kteří v tomto kraji opravili kulturní památky, třeba kostely a kapličky, ale víte, jak jde čas, staří pamětníci umírají a nová generace už pomalu neví, co to byly Sudety, takže já bych s jistou dávkou optimismu řekl, že význam této organizace pomalu, ale jistě a dlouhodobě klesá,“ řekl evidentně v dobré náladě Miloš Zeman.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

23:01 Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

Podnikatel a miliardář Elon Musk stíhačky F-35 označil za zastaralé, drahé a špatně navržené. Podle …