Zemana jsme už dávno měli sesadit za vlastizradu. Největší nebezpečí civilizace je u nás, ti Putinovi užiteční idioti, besedoval exvelvyslanec Kolář

05.11.2015 19:46 | Zprávy

Tématy hrozeb a nadějí současného světa se zabývala debata na Katedře politologie Filozofické fakulty UP v Olomouci, kde v panelu zasedl bývalý europoslanec Libor Rouček, bývalý diplomat Petr Kolář a novinář Martin Shabu.

Zemana jsme už dávno měli sesadit za vlastizradu. Největší nebezpečí civilizace je u nás, ti Putinovi užiteční idioti, besedoval exvelvyslanec Kolář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Libor Rouček

Podle Libora Roučka bylo již za poslední půlstoletí globálních hrozeb mnoho, hrozila nukleární konfrontace a jaderná hrozba hrozí dodnes, protože ne nad všemi jadernými zbraněmi je dostatečná kontrola. Zmínil i další globální rizika: „Pro Evropu už začíná být velký problém, že ve světě žije již přes sedm miliard lidí a ti v tomto množství vytvářejí novou dynamiku; vznikají pak hrozby ekonomického, vojenského nebo demografického rázu. V Evropě totiž populace stagnuje a v současné podobě uprchlické krize už vidíme tlaky a výzvy, které nás do budoucna čekají.“

Podle Libora Roučka vše zhoršuje špatně vedená politika – a zejména Amerika udělala od doby George Bushe po Obamu velkou řadu chyb. „Začalo to válkou v Iráku, která destabilizovala celý region, problémem je i Írán, trvale působí izraelsko-palestinský konflikt, pak se přidalo arabské jaro a nyní vidíme výraznou nestabilitu,“ popsal situaci Libor Rouček, který v globálním měřítku pro Západ vidí ještě jednu výzvu – Rusko, které po pádu komunismu vyvolávalo naděje, že se vydá cestou západních zemí a spolupráce, ale nakonec se ruská společnost a politika ocitla v režimu vymezování vůči Západu.

Pokud jde o naděje a to, co by měl Západ dělat, vidí Libor Rouček cestu ve společném postupu zemí EU, který ale zatím nemá efektivní mechanismy. „Máme k ochraně hranic agenturu Frontex, která není schopná ochránit vnější hranici, nemáme společné evropské azylové právo a výsledkem je chaos a to, že Evropa jako celek ani jednotlivé státy nejsou schopny řešit situaci. Naděje spočívá v tom, že si to uvědomíme a začneme řešit. A Česká republika by v tom měla hrát aktivnější a konstruktivnější roli. Neděje se to a nedělo se ani za vlád ODS. Prezident sice tvrdí, že je proevropský, ale zatím jen vyvěsil vlajku, ještě než nad Hradem zavlály trenýrky,“ řekl Libor Rouček.

Kolář: Putin sjednocuje Evropu

Petr Kolář si na úvod posteskl nad tím, že se ve světě liberálně demokratického systému jakoby ztrácelo ponětí o tom, na čem stojí. „Pleteme si individuální svobody a hodnotu každého občana s výdobytky, které nám tento systém nabízí. Když mluvíme o hodnotách, mluvíme o trvalém růstu, dotacích, subvencích apod., ale nechceme si připustit, že budeme muset do naší budoucnosti také něco investovat. A nejen finančně, ale třeba i to, že jednou budeme vyzváni náš systém bránit i se zbraní v ruce,“ kritizoval současnost Petr Kolář. Ptal se také například, zda jsme připraveni čelit rizikům a zda jsme nezapomněli na naše dějiny a poučení z nich. Připomněl i prezidenta Masaryka, který říkal, že demokracie je hlavně diskuze. Západní liberální demokratický systém je podle Petra Koláře postaven na pluralitě a má-li někdo jiný názor, neměl by být ukřičen. „Když mluvíme o obraně těchto hodnot, je otázkou, zda jsme dnes ve stavu se sjednotit a dohodnout, co to pro nás ty největší hodnoty vlastně jsou a co pro ně máme dělat. Ten problém vidíme uvnitř Evropské unie, ale nyní se – naštěstí díky panu Putinovi – povedlo něco téměř neuvěřitelného, tedy to, že jsme se sjednotili a dohodli na sankčním režimu a dokonce jej dodržujeme. Nebýt Putina, asi bychom to nedokázali,“ konstatoval Kolář.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: David Daniel

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bude to těžký.“ Okamura přímo ze štábu AfD

21:23 „Bude to těžký.“ Okamura přímo ze štábu AfD

„Pořád doufám v pozitivní posun, ale bude to těžký,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Tomio Okamura. St…