Nynější situaci v Sýrii a pravděpodobnému vývoji v zemi se ve svém vystoupení na odborném semináři Mýty o Sýrii II, který v Poslanecké sněmovně pod záštitou poslanců hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, Jaroslava Holíka a Radima Fialy pořádal Institut slovanských strategických studií, věnoval muž z nejpovolanějších, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček, vystudovaný arabista. V polovině devadesátých let absolvoval během stipendijního pobytu postgraduální studium moderní historie Blízkého východu, hebrejštiny a arabštiny na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, specializoval se na islámský středověký mysticismus a saúdsko-americké vztahy. Poté působil na ministerstvu zahraničních věcí na odboru Blízkého východu a Afriky.
„Sýrie je země zhruba velikosti třetiny Francie s 22 miliony obyvatel, která má v tuto chvíli vládu a opozici. Kdo je vláda, lze zjistit celkem snadno. Když se pokusíte zjistit, kdo je ta opozice, tak zjistíte totéž, co jsme zjistili my, kteří se tím v české diplomacii zabýváme, že počet různých ozbrojených a politických skupin opozice dosáhl v této chvíli stavu, že jejich seznam vydá na brožuru o 35 stranách. A to tam zcela jistě nejsou všechny frakce,“ uvedl Hynek Kmoníček. „Výsledkem toho je země 2,3krát větší než Česká republika se dvojnásobným počtem obyvatel, kde spolu o politickou moc soupeří tak obskurní subjekty, jako kdybych v Čechách řekl, že se tady toho chopili důstojníci z litoměřických kasáren, kteří vyhlásili svůj souboj s rytíři Ochránců hory Říp a Fronty za osvobození Kralup nad Vltavou. To je tak zhruba to, co dnes v Sýrii vidíme,“ popsal odborník na arabský svět nynější stav.
Klíčové je vídeňské jednání sponzorů syrského konfliktu
V úvodní části svého vystoupení se soustředil na to, kdo o Sýrii nejedná na oficiálních jednáních v Ženevě, ale někde jinde. „Když se podíváte na poslední dny ve Vídni, nikoli v Ženevě, s úžasem zjistíte, že tam došlo k dalšímu z těžkých diplomatických soubojů mezi íránským a saúdským zástupcem, kterému přihlíželi ruský, americký a německý ministr zahraničí. Syřana byste na jednání hledali marně. Nicméně toto jednání ve Vídni bylo v zásadě klíčové pro to, aby jednání v Ženevě mezi vládou a opozicí mohla vůbec opět začít. Pokud je k tomu tato vnější jednání nedonutí, a toto je v zásadě jednání sponzorů syrského konfliktu, nedonutí je nikdo, aby v Ženevě spolu vůbec jednat začali,“ upozornil Hynek Kmoníček na to, kde hledat klíč k jakékoli domluvě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník