Krátce poté, co se objevily zprávy o tom, že Norsko odepřelo rodičovská práva Evě Michalákové, prezident Zeman poznamenal, že by možná nebylo špatné vyhostit norskou velvyslankyni z České republiky. Později svá vyjádření zmírnil, ale i tak stojí za to se nad nimi zamyslet.
Autor si klade otázku, zda za Zemanovým odporem vůči Norsku není ruský plyn. Zdůrazňuje, že jde jen o spekulaci, ale Kreml nepochybně znepokojuje skutečnost, že roste podíl norského plynu dodávaného do západní Evropy i do EU, ačkoli Rusko dělá vše pro to, aby si udrželo silnou pozici. Česku zatím většinu plynu skutečně dodává Rusko, ale nic nemusí trvat věčně.
„Nicméně na druhou stranu i laický znalec fungování ruských tajných služeb ví, že se snaží využít cokoli ve svůj prospěch; a hlavně že jsou trpělivé a pracují s dlouhodobým výhledem. A že tzv. aktivní opatření – tedy zpravodajské vytváření podmínek, které jsou výhodné pro Kreml – patří mezi nejúspěšnější zbraně tamních tajných služeb,“ poznamenává Spurný.
V této souvislosti je dobré připomenout si i pozici poradce prezidenta Martina Nejedlého, jednatele společnosti LUKOIL Aviation Czech. Neexistují sice důkazy o tom, že by Nejedlý pracoval pro ruské tajné služby nebo v tomto směru ovlivňoval prezidenta Zemana, ale pravděpodobnost toho prý není právě malá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp