Země G7 se shodly na způsobu většího zdanění firem typu Google či Apple

06.06.2021 7:50 | Zprávy

Členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se dnes dohodli, že podpoří stanovení daně ze zisku globálních firem v minimální výši 15 procent. Cílem je odradit nadnárodní společnosti od přesouvání jejich sídel do zemí s nižší úrovní zdanění. Státy G7 budou také usilovat o to, aby nadnárodní korporace platily více daní na trzích, kde prodávají své zboží a služby, píše iROZHLAS.cz.

Země G7 se shodly na způsobu většího zdanění firem typu Google či Apple
Foto: Instagram Angely Merkelové
Popisek: Foto ze summitu skupiny G7

Tuto dohodu označili britský ministr financí Rishi Sunak a německý ministr financí Olaf Scholz za historický krok. „Je to dobrá zpráva pro daňovou spravedlnost a solidaritu, a špatná zpráva pro daňové ráje po celém světě,“ prohlásil Scholz. „Dalším krokem bude prodiskutovat dohodu skupiny G7 s větším množstvím partnerů v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a ve skupině největších světových ekonomik G20,“ dodal.

Daň ze zisku globálních firem ve výši nejméně 15 procent považuje francouzský ministr financí Bruno Le Maire za „výchozí bod“. Hodlá se zasazovat za její další zvýšení. „Je to výchozí bod a v dalších měsících se budeme snažit zajistit, aby tato daň byla co nejvyšší,“ slíbil na Twitteru.

Původní zdroj ZDE

Česká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) k tomu na Twitteru uvedla, že je spravedlivé, aby firmy platily daně v zemích, kde podnikají a vytvářejí zisky.

Dohoda se skládá ze dvou hlavních částí. Ta první umožňuje zemím zdaňovat zisky největších světových firem, které nemají v těchto zemích fyzické sídlo, ale mají tam podstatné příjmy, například z digitální reklamy. Druhá část dohody požaduje, aby firma v zemi, kde si zřídila sídlo, platila daň v minimální výši 15 procent.

Rovněž dohoda slibuje ukončit výběr digitální daně, který jednostranně zavedli například v Británii, Itálii, Rakousku nebo Turecku, ve prospěch globální dohody. Tyto jednostranné digitální daně v minulosti odsoudily jako nekalou praktiku Spojené státy, jelikož opatření převážně zasáhlo americké technologické giganty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dejte pokoj!“ Premiér Fiala popřál občanům. Reakce nebyla vřelá

14:20 „Dejte pokoj!“ Premiér Fiala popřál občanům. Reakce nebyla vřelá

Premiér Petr Fiala (ODS) se rozhodl popřát občanům České republiky radostné a klidné svátky a působi…