Země, které nechtějí migranty, musejí pomáhat na místě, vzkázal německý ministr zahraničí Maas

30.09.2019 22:40 | Zprávy

Země Evropské unie, které nechtějí přijímat uprchlíky, by se měly o to víc zapojit do boje s příčinami migrace. Při dnešní návštěvě České republiky to řekl německý ministr zahraničí Heiko Maas. Podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) se Česko zaměřuje na řešení příčin uprchlické krize v Africe a na Blízkém východě. Podle něj ale není v zemi společenská shoda, jež by umožnila debatovat o rozdělování uprchlíků, kteří přicházejí do EU.

Země, které nechtějí migranty, musejí pomáhat na místě, vzkázal německý ministr zahraničí Maas
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Itálie - migranti

Německo je podle Maase toho názoru, že se do řešení migrační problematiky musejí zapojit všechny členské státy EU. Nečeká, že by Berlín na tomto postoji něco změnil. Německý ministr ale přiznal, že jeho země vnímá, že mezi státy EU není shoda na přístupu k rozdělování migrantů. Státy, které nechtějí uprchlíky přijmout, to podle něj musejí vynahradit svým angažmá v zemích, kde problém vzniká.

„Česká republika chce dobrovolně přispívat ke společnému řešení. Soustředíme se na to, abychom předcházeli migraci, bojovali s ní v Africe nebo na Blízkém východě,“ řekl Petříček. Připomněl, že Česko pomáhá partnerským státům v Evropě s ochranou hranic. Odmítl ale přijetí dohody, podle které by Česko muselo povinně přijímat uprchlíky na základě rozdělovacího mechanismu v EU. Podle něj na tom není politická ani společenská shoda.

Systém rozdělování uprchlíků odmítá premiér Andrej Babiš (ANO). „Já jsem potvrdil panu ministrovi, že Česká republika odmítá tyhle nápady, které jsme v minulosti xkrát odmítli, protože nejsou systémové, a je potřeba, aby Evropa byla aktivnější při řešení těchto problémů,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády.

Petříček se také ohradil proti tvrzení, že Česko nepřijímá žádné migranty. Upozornil, že kromě migračních proudů ze Středomoří přicházejí do Evropy i lidé z východu a že Česko loni přijalo desítky tisíc lidí, mimo jiné z Vietnamu nebo z Mongolska.

Podle českého ministra rozdílný přístup Česka a Německa k migraci vzájemný vztah obou zemí nekomplikuje. Podle něj není nutné shodovat se ve všem, ale být schopni spolu mluvit i přes některé rozdílné postoje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Miroslava Němcová byl položen dotaz

falešný tweet

Dobrý den, přemýšlela jste, proč právě vy jste byla zneužita k šíření falešného tweetu? Myslíte, že vás v Rusku nějak znají, že jste pro ně hrozbou? Spíš bych vám dal za pravdu, že popud vzešel z Česka, ale od koho? Myslíte, že je za tím třeba i někdo z politiků, a že jde o předvolební boj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Až po válce přijdou Ukrajinci za svými ženami. „To jsme zatím nezažili.“

4:39 Až po válce přijdou Ukrajinci za svými ženami. „To jsme zatím nezažili.“

Je návrat ukrajinských vojáků z fronty a jejich následné spojení s rodinami v Evropě hrozbou, na kte…