Ženy mění politiku, jsou na to data. Třeba Čaputová, nebo Pekarová Adamová...

24.01.2020 7:21 | Zprávy

„Spousta lidí, kteří si myslí, že nikomu nestraní, tak podvědomě i tak straní mužům,“ poznamenala pro Český rozhlas feministka a politoložka Jana Smiggels Kavková, která má za to, že k tomu, aby se proměnilo uvažování o roli žen v české společnosti, vede ještě dlouhá cesta.

Ženy mění politiku, jsou na to data. Třeba Čaputová, nebo Pekarová Adamová...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovna uctila památku zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery minutou ticha. Pak pokračovala první schůze tohoto roku

Jana Smiggels Kavková vystudovala politologii v Nizozemsku a řadu let šéfovala nevládní organizaci Fórum 50 %. Stále je považována za jednu z vůdčích postav českého feministického hnutí. Z této pozice si moderátorce Českého rozhlasu Barboře Tachecí postěžovala, že je v české politice málo žen, ale jeden posun k lepšímu tu už vidět je. Když si ODS navolí čistě mužské vedení, lidem to prý už nepřijde normální.

Smiggels Kavková má za to, že speciálně v politice by mělo být více žen, protože se tam rozhoduje o směřování společnosti. „A když nám tam prostě chybí polovina populace, tak zákonitě ta rozhodnutí nemohou být dobrá,“ řekla jasně.

Ve volbách se prý rozhoduje především podle politických programů jednotlivých stran, ale je pro ni důležité i to, jaký prostor mají v té či oné straně ženy. Zdá se jí totiž, že ženy mohou citlivěji vnímat klimatickou změnu. „Nějaká data už na to jsou,“ poznamenala s tím, že země, kde je ve vládě více žen, přistupují k ochraně klimatu progresivněji.

Oceňuje např. slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou, která zůstala svá, chovala se jako žena ve výrazně mužském prostředí a začala tamní politiku měnit.

Líbí se jí proto, že si TOP 09 do svého čela zvolila Markétu Pekarovou Adamovou.

Kdyby bylo v politice více žen, třeba by celá politická reprezentace kladla důraz na to, že chudoba je rodu ženského, jinými slovy, že nejvíc ohrožuje ženy. A pokusila se jim pomoct.

„Nejvíc znevýhodněnou skupinou jsou matky. Na ženy ta chudoba dopadá mnohem víc, celosvětově, i v České republice. Když se člověk podívá na ta čísla, tak nejohroženější jsou sólo matky a potom ženy seniorky,“ zdůraznila dáma na rozhlasových vlnách.

Kromě chudoby se např. Česká ženská lobby snaží prosazovat přijetí Istanbulské úmluvy v Česku nebo zálohové výživné. Uznala však, že ani na těchto dvou tématech se neshodnou všechny ženy v Česku. „Spousta těch nerovností vyplývá z našich nějakých předpokladů, které si ani neuvědomujeme, takže je to běh na dlouhou trať, který znamená změnu smýšlení, změnu přemýšlení. Spousta lidí, kteří si myslí, že nikomu nestraní, tak podvědomě i tak straní mužům,“ upozornila dáma v rozhlase.

Posteskla si, že na feminismus se v Česku lidé často nedívají právě pozitivně.

„U nás prostě ten feminismus má strašně špatnou nálepku, ale já mám zkušenost, že když se bavím s těmi lidmi, tak se to vysvětlilo,“ pravila Kavková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta tvrdě kritizuje Fica. S Putinem jen z pozice síly, vzkazuje

12:36 Šlachta tvrdě kritizuje Fica. S Putinem jen z pozice síly, vzkazuje

Předseda Přísahy Robert Šlachta ostře zkritizoval slovenského premiéra Roberta Fica za jeho návštěvu…