Žhavé: Profesorka Dvořáková varuje před Zemanem

04.12.2013 13:54 | Zprávy

Profesorku Vladimíru Dvořákovou velmi zaujal přístup prezidenta Miloše Zemana k pravomoci udělování milostí. Sotva se zotavil ze zranění kolene, velkodušně prý sdělil, že se tohoto ústavního privilegia vzdává a předává jej Ministerstvu spravedlnosti. Podle Dvořákové takové „vzdání“ vypadá hezky. Je však třeba rozebrat, co vlastně znamená.

Žhavé: Profesorka Dvořáková varuje před Zemanem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

Dvořáková na svém blogu na Aktuálně.cz připomíná znění prezidentského slibu, kde prezident hned po slibu věrnosti České republice přísahá, že bude zachovávat Ústavu a zákony. A Ústava ohledně milostí říká, že prezident odpouští a zmírňuje tresty uložené soudem a zahlazuje odsouzení. Jedná se o právo, nemusí tedy za celé volební období udělit ani jednu milost.

Obdobně se prezident již dříve vzdal práva jmenovat profesory a přenesl jej na Ministerstvo školství. Dvořáková reaguje výkladem, že jmenování profesorů má povahu spíše slavnostního vyvrcholení složité a mnohaleté akademické profesury, odehrávající se především před orgány univerzit. Fakt, že slavnost jmenování činí prezident, souvisí podle Dvořákové se snahou o demonstraci akademické svobody, nezávislé na střídání vlád. Nadstranický prezident má být v tomto směru garantem. Navíc podpis od hlavy státu symbolicky demonstruje význam hodnoty vzdělání pro společnost a zemi.

„Prohlášením, že se vzdává 'svého práva' jmenovat profesory, prezident vzkázal, že akademické svobody, pluralita bádání a význam vzdělání pro něj hodnotu nepředstavují,“ konstatuje Dvořáková a připomíná, že toto poselství je samo o sobě velmi špatné. Podobný „antiintelektualismus“ je prý součástí všech populistických, ale i totalitarizujících politických proudů. Ještě vážnější však prý je, že jmenování profesorů je podle Ústavy prezidentskou povinností, a tím, že se ji hlava státu zříká, porušuje Ústavu.

Humbuk kolem obou „vzdání se práv“ je podle Dvořákové spíše líbivý - vypadá hezky, když se prezident nějaké pravomoci vzdá. Politoložka však má obavy, že se tím zároveň má vytvořit prostor pro mnohem závažnější posuny v interpretaci ústavního systému. Jsme prý svědky rozmělňování principu právního státu, které již za předchozího prezidenta a předchozích vlád nabralo na obrátkách. Skutečná politika se proměnila v soupeření klientelistických a zločineckých skupin. Nyní prý hrozí definitivní ztráta právního státu.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vojenská konfrontace? Trump domluvil a v ČT nastalo zděšení

20:58 Vojenská konfrontace? Trump domluvil a v ČT nastalo zděšení

K Trumpovu inauguračnímu projevu se v České televizi vyjádřili amerikanista Jiří Pondělíček, bývalý …