„Napjatý nebudu, protože si myslím, že to téma je trošku zástupné... Nicméně pro ty lidi, které to zajímá, tak jistě napjatí budou, já jsem dneska mluvil s jedním poměrně vysoce postaveným komunistou a ten mi tvrdil, že by to odhadoval, tu pravděpodobnost, že komunisté nepomůžou vyslovit opozici nedůvěru vládě zhruba 50 na 50, ale i on zmiňoval, že v klubu, který má 15 členů, stačí když odejde osm členů té komunistické frakce a vláda je zachráněna,“ poznamenal.
„Obecně v kuloárech v řadách opozice, která tady to hlasování o nedůvěře iniciuje, se spíš počítá s tím, že komunisté opozici nepomůžou,“ dodal Kaiser.
Následně se Kaiser vyjádřil i k tomu, nakolik se v komunistické straně láme názor, zda pomoci pravicové opozici, či nikoliv. „Kdybychom to hodnotili podle toho, co špičky komunistické strany, včetně pana Filipa a pana Kováčika, říkaly tak před měsícem zhruba, tak bychom museli dojít k závěru, že vládě opravdu pomoc nechtějí, i za cenu toho, že ta vláda padne. Ale teď už takhle ty špičky nemluví. A já mám dojem, že tam – asi to zaznívá i z nějakých krajských organizací – že se jakoby komunisté trošku zhrozili toho, že by pomáhali pravici. To, jak si komunisté definují pravici, že jim do toho spadá i Pirátská strana, tak je jakoby jednostranná definice té pravice, ale myslím si, že tady to téma hraje roli. A pak tam samozřejmě hraje roli to, že komunističtí voliči asi dost často mají souběžně rádi prezidenta Miloše Zemana. Prezident Miloš Zeman dal dávno najevo, nebo signalizoval, že i když vláda bude vládnout bez důvěry, tak že jí do těch voleb na začátku října nechá dovládnout. A to tam taky bude hrát roli,“ sdělil Kaiser.
A jak Kaiser myslel svou poznámku o tom, že téma o hlasování nedůvěře vládě je trochu zástupné, v jakém smyslu? „Myslím si, že to je trošku taková potřeba středové opozice předvést nějakou razanci, která jim chyběla v tom, čemu bych říkal základní témata naší doby, to znamená teď, v posledních měsících, ty plošné vládní zákazy, karanténa, zavřené školy. A pak další velké téma, o kterém se v českém politickém a mediálním provozu skoro nemluví, ale které se děje taky teď během toho posledního roku – a to je odhlasovávání, nebo přijímání zelené dohody o klimatu v rámci Evropské unie a těch návazných směrnic a zákonů, které z toho velkého cíle v Evropské unii vyplývají. Tak tady ta opozice, mám dojem, že vlastně sama moc neví, jak by se k tomu nějak razantně postavila, jednoznačný názor nemá, a hledá teď nějaký moment, kdy bouchne do stolu a ukáže prostě, že je to opozice na svém místě. Ale přitom i sami ti opoziční poslanci vám řeknou, že vědí, že je to symbolické gesto, protože by se, i kdyby se jim nakrásně podařilo nedůvěru Babišovi vyslovit, tak by se vlastně nic nezměnilo, možná by tak jako že třeba morálně mohli víc na vládu apelovat, že když je v nedůvěře, aby nečinila některé personální kroky, jako je právě, jak jsme se teď dívali, obsazení místa nejvyššího státního zástupce, nebo řekněme Rady ČT, ale tam by si ta vláda – a to uznávají i opoziční politici – stejně dělala, i kdyby byla v nedůvěře, co chce, takže to je opravdu symbolické gesto,“ dodal Kaiser.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef