Žijeme v totalitě. Regulace slouží k oškubání. A mlčení je souhlas, připomíná občanům Hoffman

07.09.2024 16:09 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Žijeme v demokracii, nebo v totalitě? Již to, že se takto ptáme, znamená, že „b“ je správně, píše Ivan Hoffman. A přidává výčet, do čeho všeho nám stát strká nos a k čemu dobrovolně mlčíme, protože máme hypotéky a další dluhy, přes které nás mohou vydírat.

Žijeme v totalitě. Regulace slouží k oškubání. A mlčení je souhlas, připomíná občanům Hoffman
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Žijeme v demokracii, nebo v totalitě? Již to, že se takto ptáme, znamená , že „b“ je správně. O demokracii lze vážně mluvit pouze tehdy, když stát pracuje pro občany. Jestliže stát občany ve jménu nějaké ideologie omezuje, terorizuje, jestliže občanům překáží, nebo škodí, anebo je ignoruje – jedná se o diktaturu. Současná totalita „klame tělem“. Její podstatou je legislativní teror. Občan neúpí pod bičem otrokáře, diktátora anebo vojenského pučisty. Bič drží v rukou politici a byrokrati, kteří normami, zákony či předpisy připravují občany o jejich práva a svobody.

Moderní totalita je neosobní, systémová. Pokud občané ztratí trpělivost s politiky u moci a vymění je ve volbách politiky opozičními, nemění se tím systém. Nová vláda neruší zákony, které omezují občany. Nevypovídá nevýhodné smlouvy, podepsané jejími kompromitovanými předchůdci. Nevypisuje referendum k zásadním otázkám fungování režimu a neumožňuje občanům rozhodnout se o setrvání, nebo vystoupení státu z područí mezinárodních organizací. Změna v rámci systému je jenom kosmetická. Ke skutečné nápravě poměrů vede jenom změna režimu.

Není na škodu si připomínat, že volba prorežimních, systémových stran, je volbou totality. Ta se projevuje tím, že se občan nemůže svobodně rozhodnout, jaký si postaví dům, čím bude topit, jakým bude jezdit autem. Stát zírá občanovi do talíře i do peněženky, určuje, čím se smí léčit a k čemu se nesmí vyjadřovat. Cokoli politici a byrokraté regulují, pokaždé je smyslem regulace občana oškubat, anebo zabránit, aby se občan stal na státu nezávislým, aby se vyvlekl z kontroly. Svobodný, nezávislý občan je v logice totalitního režimu čímsi ušlým ziskem. Je to člověk, ze kterého nemají korporace, obchodníci a banky užitek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

No puvodni idea byla, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevodnař , 07.09.2024 16:48:11
že stat bude sloužit lidem! Mate pocit že to tak v současne dobe funguje????

|  10 |  0

Další články z rubriky

Trump: Mír na Ukrajině již brzy. Překvapení ohledně Zelenského

23:48 Trump: Mír na Ukrajině již brzy. Překvapení ohledně Zelenského

Americký prezident Donald Trump v sobotu vystoupil na konferenci CPAC ve Washingtonu. Prohlásil, že …