Vedení strany se svých členů v referendu zeptá, zda souhlasí se vstupem do vlády na základě podmínek uvedených v návrhu koaliční smlouvy a návrhu programového prohlášení. Hlasování bude tajné, hlasovat se bude na schůzích místních organizací. Mezi prvními se sejdou sociální demokraté v Praze 6 nebo v Bohumíně na Karvinsku.
Kvůli kontrole se hlasovací lístky, které jsou opatřeny bezpečnostními prvky proti kopírování, budou sčítat dvakrát. Nejprve budou spočítány přímo v místní organizaci. Odtud se výsledky odešlou elektronicky do centrály. Následně se hlasovací lístky sečtou znovu v Lidovém domě v Praze.
Právo hlasovat mají všichni sociální demokraté, kteří byli členy strany nejméně 30 dnů před konáním referenda. Podle mluvčího ČSSD Petra Vurbse měla strana ke konci letošního března 17.683 členů. Referenda se musí zúčastnit více než čtvrtina členů strany, aby byl jeho výsledek platný. Zvítězí varianta, pro kterou se vysloví nadpoloviční většina hlasujících.
Předseda strany Jan Hamáček, který vedl vyjednávání s hnutím ANO, v těchto dnech objíždí jednotlivé krajské organizace. Postoj delegátů je v nich rozdílný. Zatímco vstup do vlády podpořily třeba středočeská či pražská organizace, postoj ústecké či hradecké ČSSD byl opačný. Proti se vyslovili také sociálnědemokratičtí senátoři včetně předsedy Senátu Milana Štěcha. Podle některých členů vedení ČSSD je stále řada straníků nerozhodnuta. Očekávají proto těsný výsledek referenda.
ČSSD by na základě koaliční dohody měla mít ve vládě pět ministrů. Vedení strany nominovalo do čela Ministerstva práce a sociálních věcí Petra Krčála, Ministerstva vnitra Jana Hamáčka, Ministerstva kultury Antonína Staňka, Ministerstva zahraničních věcí Miroslava Pocheho a Ministerstva zemědělství Miroslava Tomana. Pocheho jako ministra odmítá prezident Miloš Zeman.
Pokud by společné vládnutí s ANO sociální demokracie odmítla, Andrej Babiš nedávno připustil možnost předčasných voleb. Konat by se podle něho mohly za rok v květnu současně s volbami do Evropského parlamentu. Prezident Zeman by po krachu jednání s ČSSD preferoval vládní spolupráci ANO s KSČM a s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD).
Minulé sněmovní volby se konaly loni v říjnu. Předsedou vlády po nich jmenoval Zeman šéfa vítězné strany Babiše. Jeho menšinový kabinet nedokázal v Poslanecké sněmovně nalézt spojence a důvěru v lednu nezískal. Od té doby vládne v demisi. Zeman Babišovi svěřil i druhý pokus o sestavení vlády, premiérem ho ale zatím nejmenoval.
Svou účast ve vládě schvalovali ve vnitrostranickém referendu před osmi lety členové a registrovaní příznivci Věcí veřejných, tehdy se jednalo o koaliční spolupráci s ODS a s TOP 09. Internetové hlasování se konalo během víkendu a zúčastnilo se jej 3727 lidí, tedy 22 procent z 16.873 registrovaných „véčkařů‘. Pro vstup do vlády se vyslovilo 2912 hlasujících, tedy 78,13 procenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla